Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

KDV İndirimi Sektöre İyi Gelecek

KDV İndirimi Sektöre İyi Gelecek

Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar ile tapu harcı ve KDV’de yapılan indirimler konut sektörüne canlılık getirecek.

KDV İndirimi Sektöre İyi Gelecek

Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar ile tapu harcı ve KDV’de yapılan indirimler konut sektörüne canlılık getirecek. Böylece iç talep artacak ve satışlar fazlalaşacak. Konut sektöründeki temsilciler, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile konutlar teslim edilirken uygulanan %18 oranında KDV Ekim ayının 31’ine kadar %8’e indirilecek. Tapu harçlarında ise %4 oranından %3’e indirilmesi için çalışmalar başladı.

GYODER ( Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ) Yönetim Kurulu Başkanı olan Feyzullah Yetgin, 2017 yılında da buna benzer bir çalışma yapıldığını, böylece sektörde hareketlilik başladığını belirtti. ‘’Bu şekilde bir sonuç bu yıl da bekliyoruz’’ dedi.

Bu masraflar konut alıcılarını önceden beri etkileyen bir durum olduğunu belirten Yetgin, böyle bir indirimin oldukça yararlı olduğunu söyledi. ‘’ Bazı sıkıntılı durumlar yaşamış olsak da konut ihtiyaçları devam etmektedir. Sadece konut alımları ertelenmiş durumda. Yaz aylarında bir durgunluk yaşanacak. Ekim ayında ise söz konusu uygulama ile sektör hareketlilik kazanacak. Konut maliyetleri daha satışlara yansımamış durumda. Aslında konut sahibi olmanın tam zamanı. Konut projelerinde birçok kampanyalar bulunmaktadır’’ dedi.

İNDER ( İstanbul İnşaatçılar Derneği ) Yönetim Kurulu Başkanı olan Nazmi Durbakayım, konut piyasasının böylesine durgun bir döneminde yapılacak her olumlu hareketin hareketlilik kazandıracağını söyledi. ‘’KDV oranının %18’den %8’e düşürüldü ve büyük çoğunlukta KDV dahil edilerek projeler yapılıyor. İndirim uygulandığı için ayrıca bir indirimin olması zor görünüyor’’ dedi. Ayrıca bu adımın piyasayı hareketlendireceğini de belirti.

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Nuhoğlu, tapu harcında ve KDV’de uygulanan indirimler sayesinde konut sektöründe büyüme ve kalkınma yaşanacağını ve taleplerin artacağını sözlerine ekledi. ‘’Ayrıca kredi borcu faiz oranlarının yüksek olduğu böyle bir ortamda yapılacak her yenilik gayrimenkul sektörüne canlılık getirecektir. Konut alıcılarını da olumlu olarak etkileyecektir’’ dedi. Bu indirimlerin kalıcı hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan Hamit Demir, geçen sene de KDV indirimi yapıldığını, oldukça fayda görüldüğünü belirtti. Ticari anlamda KDV’nin yüksek oluşu satışların düşmesine neden olduğunu belirtti. Kısmen de olsa tapu harcındaki düşüş, yaz aylarında yaşanan durgunluğu biraz olsun canlandıracağını belirten Demir, özellikle de lüks yapılarda yapılacak olan indirimler piyasayı daha da hareketlendireceğini söyledi.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Eyüp Akbal, ilk üç ayda Türkiye’deki konut satışlarının %30’u erimiş durumda olduğunu, bu etkinin faizlerin geçen yıla oranla yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ