Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kayıp Şehir Atlantis

Kayıp Şehir Atlantis

Kayıp şehir Atlantis eski çağlardan beridir insanların, özellikle de düşünürlerin, yazarların ilgisini çekmiştir. Bugün bile tam bir merak konusudur. İdealleri, özgürlüğün ve barışın sembolü gibi görülen Atlantis, Platon açısından çok başka anlamlar kazanmıştır.

Kayıp Şehir Atlantis

Efsaneye göre kayıp şehir Atlantis, insanların refah ve zenginlik içinde yaşadığı ve sonrasında büyük kibirlere kapılarak yozlaşmaya başlamışlardır. Böylece girdikleri savaşları kaybetmeye başlarlar ve büyük bir yoksuluğun içine girerler. Fakat felaketlerin gerisi gelir ve Tanrı tarafından cezalandırılarak Atlantisi sular altında bırakır.

Bu söylenenler her ne kadar efsane de olsa Atlantis merak konusu olmaya devam etmiştir. Üzerinde her zaman tartışmalar yaşanmıştır. Kimileri kayıp şehir Atlantis’i aramaya kaksalar da bunun, tamamen hayal ürünü olduğunu düşünenler de var. Uzun yıllar konuşulmaya devam edilecek gibi görünüyor. Hiç bir zaman güncelliğini yitirmemiş olması çok ilginç. Atlantis hakkında bazı teoriler vardır. Bu teorilere bakalım.

Girit Uygarlığı Efsanesi

Sonradan çıkan hikayelerden birisi Atlantis hikayesi ile Girit Medeniyetinin hikayesinin birbirine çok benzemesinden kaynaklanmaktadır. Onlar da aynı gösterişli dönemler ve felaketle biten bir son olmasıdır. Yani Girit Medeniyetinin yok olması Atlantis’i yaratmıştır.

Karadeniz Kıyılarındaki Atlantis

Efsaneye göre Atlantis karadeniz kıyılarındaydı. Fakat bu imkansız gibi görünüyor. Karadenizin şu an ki büyüklüğünün yarısı kadar olması bu teoriyi biraz çürütüyor. Fakat yine de Karadeniz kıyılarında buna benzer olaylar olması inananları destekler durumda.

Atlas Okyanusu

Atlas okyanusu derin olmasına rağmen kıyı kesimleri fazla derin değildir. Bu alan Kelt denizinin parçasıdır. Buraya ise Atlantis deniliyor. Yani Kelt denizi yükseldiğinde Atlantis sular altında kalmıştır deniliyor. Atlantis hikayesi ile bir benzerliği vardır.

Deniz Kavimleri

Erken Tunç Çağı döneminde yaşayan Deniz kavimleri, bu çağın çöküşüne sebep olan gruptur. Akdeniz çevresine kadar yayılarak birçok yıkımın nedeni olmuşlardır. Deniz kavimleri hakkındaki bilgiler gizemini koruduğundan bu kavmin Atlantis olduğu düşünülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ