Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Karşınızdakinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız

Karşınızdakinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız

Araştırmalara göre herhangi bir sohbet anında 1 dakika içinde insanların % 60’ı 2 veya 3 kez yalan söylüyor.

Karşınızdakinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız

Her gün birçok insanla sohbet ediyorsunuz. Bu sohbetler içerisinde emin olun ki birçok kişi size yalan söylenmiştir. Kabul etmek zor belki ama inanın ki en yakınınız bile size ara sıra yalan söylüyordur. Yapılan araştırmalar bu gerçeği doğrulayacak nitelikte. Araştırmalar şunu gösteriyor ki; Söz konusu olan yalanları fark etmek olduğu zaman içgüdüler iyi bile olsa sezgiler söylenenleri inanmaya ikna ediyor. Böyle bir eğilime sahibiz. İnsanların doğru mu yalan mı söylediklerini değerlendirme yapmada kullanabilecek fizyolojik ve objektif davranış değişiklikleri karşı tarafın dürüstlüğünü çözmede bize yardımcı oluyor.

  • Sohbet ettiğiniz kişi yalan mı söylüyor? İşte bunu anlamanız için işaretler;

Konuşurken Ağızlarını Kapatırlar

İnsanlar yalan söyledikleri zaman genellikle elleri ağızlarına gider ve dudaklarına dokunurlar. Bu hareket yalanın bir göstergesidir. Bilinçsizce beden dilini kullanırlar ve çabaları iletişimi koparmaktır.

Detaya Fazla Girerek Kendilerini Tekrar Ederler

Yalan söyleyen kişi sessiz kalmayı sevmez. Gerekenin üstünde konuşur ve boşlukları doldurmak için çabalar. İstenilenden daha fazla bilgi verir. Sessiz kaldığınız zaman söylediklerine inandırmak için söylediklerini destekleyen detaylar sunar. Cümleleri sürekli tekrarlar.

Kaçış Yolları Hazırdır

Yalan söyleyen kişi bilinç dışı bir hareketle kendine bir kaçış rotası belirler. Oturuyorsa kapıya dönük oturur, ayakta ise kapıya yaklaşır. Beden bilinçsiz şekilde kaçış hazırlığında olur.

Sözler ile Beden Dili Uyumsuzdur

Sözlerle yalan söylemek basit olsa bile beden gerçeği gizlemez. Eğer birisinin size yalan söylediğini anlamak isterseniz bunun en belirgin şekli sözler ve bedenin farklı şeyler anlatmasıdır. Mesela birisi size üzücü bir şey mi anlatıyor. Heyecan belirtisi veya gülümseme içeren el hareketleri varsa muhtemelen yalan söylüyordur.

Nefes Alışları Değişir

Yalan söylemeye başlayan bir kişinin nefes alışları ağırlaşır. Yalan söylenirken kalp atışı ve kan akışında değişim olur. Hatta ağız mukoza zarı kurur tepki verir ve konuşmakta zorluk çeker.

Göz Hareketleri Değişir

Yalan söylendiği sırada gözler çok önemlidir. Önemli olan kişinin nereye baktığı değil bakışın yön değiştirmesidir. Bazı kişiler bir şeyi hatırlamak için yukarı veya sağa bakar. Yalan söyleyen kişi genellikle aşağıya bakar. Göz hareketleri çok güçlü bir yalan göstergesi olabiliyor.

Yalan Söyleyen Kişi Agresif Olabiliyor

Genellikle bu tip insanlar sohbet ettiğiniz esnada herhangi bir neden yokken agresif olabiliyor. Hatta bazen saldırgan bir hale dönüşebiliyor.

Fazla Kıpırdanırlar

Bu bir gerginlik belirtisidir. Ayakları kıpırdatmak, parmakları sallamak, kulaklarla oynamak gerginliğin dışa vurumudur. Yalan söyleyen kişi kendini savunmasız hissettiğinden vücut direk olarak kıpırdanmalar ile kaçma isteği duyar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ