Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Karabasan Nedir? Neden Olur?

Karabasan Nedir? Neden Olur?

Karabasan olarak bilinen bu durum, gerçekte uyku felcidir. Uyku felci esnasında boğulma hissi oluşur ve kalp daha hızlı atar. Böylece korkulu ve sıkıntılı bir durum yaşarsınız. Karabasan nedir? Neden Olur? Sorusuna nedenleri anlatarak devam edelim.

Karabasan Nedir? Neden Olur?

Uyku Felcinin Yani Karabasanın Nedenleri

Problemli bir uyku, aldığınız bazı ilaçlar, düzensiz uyku, depresyon, stres, sırtüstü yatmak, yaşam ve çevre değişikliği, aç uyumak, çok yemek ve rüya neden olarak gösterilebilir. Uyku sırasında beyin uyurken kaslar da uykuya geçer. Uyku sırasında beyin birden uyanır fakat kaslar uyanmadığında ağız, kollar ve eller hareket edemez. Böylece bilinç değil bilinçaltı çalışır. Kısa süreli de olsa felç yaşanır. Kişi, göğsüne birinin oturmuş gibi hissettiğini söyler. Bu durum birkaç dakikadan fazla sürmez. Nadiren de olsa 4 veya 5 saat sürdüğü de olur.

Uyku Felcinin Belirtileri

Nefes alıp verme hızlanır, kalp daha hızlı atar, rüya hatırlanmaz, bağırılabilir. Bu durumdan kurtulduktan sonra kaslar gevşeyerek eski haline döner. Karabasan sırasında halüsinasyon görülürse kişi daha çok korkabilir. Fakat geçici bir durum olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuklarda Karabasan Yaşanması

Çocuklar da karabasan yaşayabilir. Çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenebilirler. Ağlayıp çığlık atabilirler. Bu durumda çocuğu sakinleştirmeli, yanında olunmalıdır. 4 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülür. Çoğunlukla hatırlamayabilirler. Çocuklar, seyrettikleri bir filmden, bir masaldan ya da dinledikleri bir şeyden etkilenip karabasan yaşayabilirler. Çocukların karabasandan fazla etkilenmemeleri ve ileride bunun etkisinde kalmamaları için, kesinlikle çocuk sakinleştirilmeli ve gerekli durumlarda uzmandan destek alınmalıdır.

Karabasan yaşamamak için ise stressiz ve düzenli uyku, çok aç veya çok tok olmamak, sırtüstü yatmamak gerekmektedir. Karabasan herkes tarafından yaşanabilir. Bu durum uyku düzeninizi ve psikolojinizi etkileyebilir. Bu nedenle bu sorunla başa çıkamıyorsanız, yardım almalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ