Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

KADINLARIN MUTLAKA UYGULAMASI GEREKEN 9 SAĞLIK ÖNERİSİ

KADINLARIN MUTLAKA UYGULAMASI GEREKEN 9 SAĞLIK ÖNERİSİ

Hastalıklarda erken tanı hayati önem taşımaktadır. Fakat yine de birçoğumuz sinyal verdiği halde ben geliyorum diyen hastalıkları önemsemeyip susturma yolunu seçiyoruz. Oysa ki kadınların genç kızlıktan itibaren tüm yaşamı boyunca önemli sağlık kuralları vardır. En önemlisi de düzenli bir şekilde sağlık taramalarından geçmektir. İşte bu konuda hassasiyetle uyulması gereken kurallar:

Kadınların Mutlaka Uygulaması Gereken 9 Sağlık Önerisi

JİNEKOLOJİK ULTRASON

Bunu her yıl düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Bu muayenenin bir parçasıdır ve kolay olduğu gibi zahmetsizdir. Bu uygulamada yumurtalıklar ve rahim ayrıntılı olarak incelenir, yumurtalık ve rahimde kanser açısından şüphe uyandıran bir kitle tespit edilirse ileri inceleme yapılır.

ADET SONRASI MEME KONTROLÜ

Meme kanseri günümüzde erken tanı konulduğu takdirde başarı ile tedavi edilmektedir. Erken tanıda sizin rolünüz çok büyük. Vücudunuzu tanımanız çok önemlidir. Kendiniz de meme muayenesi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey adet başladığından itibaren yaklaşık bir hafta sonra bu muayeneyi yapmanızdır.

MAMOGRAFİ VE MEME ULTRASONU

Meme kanserinin erken tespitinde en önemli uygulamalardan biri de mamografidir. Herhangi bir şikayet belirtisi olmasa dahi 40 yaş üzeri her kadının düzenli mamomografi yaptırması meme kanserine bağlı olan ölüm riskini azaltmaktadır. Bu inceleme zor olmayıp sağlığınıza hiçbir zarar vermez. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

RAHİM KANSERİ KONTROLÜ  İÇİN PAP-SMEAR HPV TESTİ

Rahim kanseri, cinsel yollarla bulaşan bir virüsten (HPV- Human papillomavirus) meydana gelir. Erken dönemde herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerin yapılması hayati önem taşımaktadır. Bu kansere dönüşebilecek kanser öncüsü denen durumlar erken önlem alınırsa tedavi edilebiliyor. Bu testlere rahim ağzı hücrelerinin incelendiği pap-smear ve HPV-DNA testi denir.

HAMİLELİKTEN 3 AY ÖNCE KONTROL

Hamilelik kadınların hayatının en özel dönemidir. Hem kendi sağlığınız hem de doğacak çocuğunuzun sağlığı için hamilelik planınız varsa 3 ay önce kontrolden geçiniz. Hem genel sağlık hem de jinekolojik muayene oldukça önemlidir. Bu şekilde herhangi bir hastalığınız varsa bu tespit edilebilir ve tedavi imkanınız olur.

MENOPOZ DÖNEMİNDEKİ KEMİK ERİMESİNE KARŞIN KEMİK ÖLÇÜMÜ

Menopoz dönemine giren kadınlarda kemik erimesi riski önemli derece artış gösterir. Bunu engellemek için doğru beslenme ile hareket alışkanlığı şarttır. Kalsiyum içeren süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca belirli aralıklarla kemik yoğunluğu ölçümü ve kemik mineral dansitometri testi yaptırılmalıdır.

YILDA BİR GENEL SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRIN

Yılda bir kez dahiliye muayenesi yaptırılmalıdır. Herhangi bir şikayetiniz olmasa da bunu yaptırmalısınız. Karaciğer fonksiyon testi, böbrek, kolestrol, açlık kan şekeri testi, kan sayımı, tiroit, tam idrar, akciğer filmi, EKG, batın ultrasonografisi yaptırılarak kronik bir hastalık varsa kontrol altına alınmalıdır.

HER YAŞTA SPOR

Kadınların mutlaka uygulaması gereken 9 sağlık önerisi arasında spor en önemli etken olmaktadır. Hareketsizlik maalesef çağımızın en yaygın durumudur. Özellikle masa başı işler kadınlarda kemik erimesi, duruş bozuklukları, iskelet-kas sistemi ağrıları ve birçok olumsuz rahatsızlıklar ortaya koyuyor. Bunu önlemek için haftada en az 2-3 gün 30 dakikalık yürüyüşler sağlığınız için fayda sağlayacaktır.

VÜCUTTAKİ KİTLE ENDEKSİ 30’UN ÜZERİNE ÇIKMAMALI

Şişmanlık bir diğer ismiyle obezite günümüzün en büyük sağlık sorunlarındandır. Kilonuzun, boy uzunluğunuzun metre cinsinden değeri karesine bölününce elde ettiğiniz sayı vücut kitle indeksidir. Bu değer 30’un üstünde olursa obezite olgusu görülmektedir. Bu  da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, iskelet-kas sistemi hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklara davetiye çıkarmak demektir. Doğru diyet ve uygun sporla bunun üstesinden gelmek sizin elinizde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ