Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

KADINLARDA EN ÇOK KARŞILAŞILAN CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN BAZI NEDENLERİ

KADINLARDA EN ÇOK KARŞILAŞILAN CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN BAZI NEDENLERİ

Kadına yönelik baskılar, yetiştirme tarzı gibi durumlardan dolayı toplumdan topluma farklılık gösteren bir durumdur. Kadınlarda en çok karşılaşılan cinsel isteksizliğin bazı nedenleri uzman görüşlerine göre bir araya topladık ve bu yazımızda sizlere bundan söz edeceğiz.

İşte Kadınlarda En Çok Karşılaşılan Cinsel İsteksizliğin Bazı Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek ve hayatta kalabilmek için bazı zorunlu davranışlar sergilemektedir. Buna dürtü denir. Amaç; Yaşam sürdürmek, ayrıca haz duymak ve zevk alabilmektir. Cinsellik de yemek gibi, uyumak gibi doğal bir dürtüdür. Yaşamımızda yemek ya da uykuya dalma dürtüsü uzun süre ertelenemez, ama cinsellik dürtüsü bastırılabilir ve daha sonraya ertelenebilir. Ama tamamen yok edilemez. Kadın ve erkek biyolojik olarak aynı düzeyde dürtüye sahiptir. Fakat geçmişten beri kadınlar örf, adet, gelenek, görenek, din ve ahlak kurallarından ötürü cinsel dürtülerini hep baskı altında tutmak zorunda bırakılmıştır.

Bu durum erkeklerde tam tersidir. Erkekte cinsellik güç olgusunu oluşturur. Toplumun da erkeklere yönelik ayrımcı bakışından ötürü cinsel dürtüler bastırılmak zorunda bırakılmamıştır. Halbuki dini ve ahlaki kurallar kadında ve erkekte eşittir. Yetiştirme tarzından dolayı kadına olan baskıdan dolayı toplum içinde cinsel isteksizlik kadınlarda daha sık görülebilmektedir.

Doğru Kabul Edilen Yanlışlar

Toplumda doğru olarak bilinen ve kabul gören birçok yanlış düşünce vardır. Mesela:” cinsellik anını erkek başlatır. Cinsellik isteyen ve bunu başlatan kadın ahlakı bozuk kadındır” gibi düşünceler kadının cinsellik isteği duymasını zorlaştırır ve bunu ifade etmekten çekinir.

Fizyolojik olarak cinsel uyarılma kadın ve erkekte farklıdır. Erkek genelde işitsel ve görsel uyarılardan etkilenirken, kadınlar duygusal, düşünsel ve sözel uyarılardan etkilenirler.  Erkekler kafasında birçok sorun yaşarken bile, dokunsal ve görsel uyarılar onu cinsel yönde tetikleyebilmektedir. Fakat kadınlar kafasında sorun ve düşünce varsa gerek sözel, gerek duygusal gerekse dokunsal uyarı olsa bile cinsel isteksizlik ve uyarılma sorunu yaşayabilirler.

Kadınlarda en çok karşılaşılan cinsel isteksizliğin bazı nedenleri birçok sebepten olabiliyor. Bunların içerisinde en fazla görülen nedenler şunlardır:

Cinsellik konusunda yanlış inançlar

Toplumsal baskı

İş yerinde ve evinde yaşadığı problemler

Hamile kalma korkusu

Partneriyle yaşadığı duygusal ya da ilişkisel sorunlar

İlişki anında canının yanması

Geçmişte yaşamış olduğu bir travma (cinsel istismar, taciz, tecavüz)

Ruhsal problemler (anksiyete, aşırı stres, depresyon)

Evlilik problemleri ( partnerine karşı kırgınlık, öfke, aldatılma)

Kullanılılan ilaçlar

Fiziksel rahatsızlıklar

Doğumdan sonraki ilk aylar

Kendini güzel bulmama, bedeninden rahatsızlık duyma

Çözüm Önerileri:

En önemli ve gerekli olan çözüm cinsel terapilerdir. Cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış uzman psikolog ve psikiyatristten yardım almak gerekmektedir. Bu terapiye başlamadan önce hastadan aile öyküsü, cinsel öykü ve geçmişiyle ilgili detaylar alınır. Sonra hastaya genel anlamda psikolojik durumu ile alakalı ve cinsellik alakalı bilgi verilir. Bilinen yanlışlar ve eksikler düzeltilir. Ödev olarak cinsel egzersiz ödevleri verilerek cinsel hayatına yeni bir bakış açısı yaratılır. Bulgular içinde aile içi sorunlara rastlanırsa aile terapisine başlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ