Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

İnsanlığa Ders Veren Bir Köpeğin Hikayesi “HAÇİKO”

İnsanlığa Ders Veren Bir Köpeğin Hikayesi “HAÇİKO”

Bu hikaye sahinin öldüğünü bilmeden 9 yıl boyunca  akşam iş dönüşü tren istasyonunda onu bekleyen Haçiko’nun hikayesidir. Ona kimse sahibinin öldüğünü ve bir daha gelmeyeceğini anlatamamıştı.

İnsanlığa Ders Veren Bir Köpeğin Hikayesi “HAÇİKO”

Profesör Ueno Ve Haçiko

Profesör Ueno Ve Haçiko

Haçiko’nun hikayesi şöyle;

Yüzyıllar öncesinden köpeklerin insanlarla olan dostluğu bilinmektedir. Fakat öyle dostluk hikayeleri vardır ki tarihte; kitaplara konu olmuş, filmleri çekilmiştir. Haçiko da bunlardan bir tanesidir. Haçiko’nun heykeli şu anda Tokyo’da bir simge olarak dikilmiştir.

Bu hikaye neredeyse 100 yıl öncesine dayanır. Profesör Ueno, Haçiko’yu henüz bebek iken  sahiplenmiştir. Haçiko sıradışı bir köpektir. Özellikle de sahibine duyduğu sadakat ileri derecededir. Haçiko sahibi Ueno’ya her gün işe giderken Shibuyu Tren İstasyonu’na kadar eşlik eder. Her akşam da istasyonun önünde aynı saatte sahibinin kapıdan çıkışını bekler. Her gün bu şekilde devam eder ve birlikte evin yolunu tutarlar. Haçiko herkes tarafından sevilir ve tanınır. Bir gün beklenmedik bir şey olur. Her akşam yaptığı gibi istasyonun önünde sabah yolcu ettiği sahibini beklemeye başlar. Sabaha kadar gözünü kırpmadan bekler fakat gelen olmaz. Günler hatta haftalar geçer fakat bekleyişi boşunadır. Sahibi Ueno gelmez. Bu bekleyiş yılmadan usanmadan tam 9 yıl sürer. İstasyonun önünden hiç ayrılmaz. Tam 3200 gün bu bekleyiş sürer.

Tüm civar insanları ve istasyon görevlileri her gün şaşkınlık içerisinde onu izlerler. Haçiko ölüm nedir bilmez ve sahibinin ölmüş olduğunu anlamaz. Sabırla bekler. Bu olağanüstü sevgi ve sadakat karşısında tüm çevre ve istasyon çalışanları onu besler ve soğuktan korumak için seferber olur. Haçiko’nun bu hikayesi kısa zamanda bütün şehre sonra da bütün ülkeye yayılır.

Bu hüzünlü ve uzun bekleyiş, yorgunluk ve yaşlılık sonunda Haçiko’nun hayatı Shibuya Tren İstasyonu kapısında ölümle noktalanır. Bu ölümden sonra da onun efsanesi başlar.

Belki çoğunuz bu hüzünlü hikayeyi biliyordur. Bugün Tokyo Shibuya istasyonunun kapısında yer alan köpek heykeli Haçiko’dur. Sadakat ve insan ilişkisinin sembolü olarak Japonlar Haçiko’nun ölümünün ardından onun heykelini buraya dikmişlerdir. Heykel II. Dünya savaşında tahrip olunca 1948’de heykel yeniden dikilmiştir. Shibuyu istasyonunda yer alan o kapı Haçiko çıkışı olarak adlandırılır. Ayrıca Tokyo’daki en önemli buluşma merkezleri arasındadır.

Tokyo Shibuyu Tren İstasyonu Haciko Heykeli

Tokyo Shibuyu Tren İstasyonu Haçiko Heykeli

8 Mart Haçiko’nun ölüm yıl dönümü olup her yıl hayvan severler burada buluşur. Haçiko’nun mumyalanan naaşı ise Tokyo’daki Ulusal Bilim Müzesinde sergilenir.

Haçiko hikayesi 1987 yılında bir Japon filmine ardından 2009 yılında Richard Gere’nin oyunculuğuyla  yeniden hayat bulur.

Dostluğun ve sadakatin giderek yok olduğu dünyamızda Can Dost Haçiko’nun hikayesi insanlığa güzel bir ders veriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ