Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurma, birçok kişinin severek tükettiği besinlerden biridir. Tadının güzel olmasının yanı sıra oldukça faydalıdır. Öncelikle vücudumuza faydalı olan yağ asitleri barındırır.

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurma protein, yağ ve karbonhidrattan oluşur. Hurmada kolesterol bulunmaz ve doymamış yağ asitleri vardır. Hurmada potasyum vardır ve bu da kan basıncını düşürür. Tansiyonu dengeleyerek yükselmesini engeller. Günlük tüketeceğiniz 1 veya 2 hurma potasyum ihtiyacınızın büyük bölümünü karşılar. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kötü kolesterolü uzaklaştırır. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Hurmada bulunan mineral ve vitaminler ile hafızayı güçlendirir. Yaşlanma ve bunama sonucu oluşan hafıza sorunlarını önlemeye yardımcıdır. İçinde bulunan aminoasitler sayesinde zekayı güçlendirir. Özellikle hamilelikte tüketilmesi önerilir. Saç dökülmelerini durdurarak saç diplerinin güçlenmesini sağlar.

Kansere Karşı Koruyucudur

Hurmanın içeriğinde olan folik asit, çinko, C ve B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek birçok kanser çeşidinin görülmesini engeller.

Hurma, kalp krizine neden olan hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcıdır. İçerisinde bulunan omega3 ve omega6 ile kalp güçlenerek damarlar esneklik kazanır. Böylece kalp krizi riski azalır. Tam bir demir deposudur. Anemi yani kansızlık sorunlarına iyi gelir. Günde 3 veya 4 hurma yemekte fayda var. Antioksidan kaynağı olan hurma, ciltte meydana gelen kırışıklıkları azaltarak yenilerinin oluşmasını engeller. Cildi daha genç gösterir.

Tam bir demir deposudur. Kansızlık oluşumunu engelleyerek, kan yapar. Hurma lobların açılmasına yardımcı olarak enzimleri çalıştırır. Böylece toksinler vücuttan atılır ve karaciğeri güçlü kılar. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Cilde esneklik kazandırır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ