Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Hülya Koçyiğit Kimdir? Hülya Koçyiğit Hayatı

Hülya Koçyiğit Kimdir? Hülya Koçyiğit Hayatı

Hülya Koçyiğit, 12 Aralık 1947 Kuzguncuk, Üsküdar doğumludur. Türk sineması, televizyon ve dizi oyuncusudur. 1991 yılında ise Devlet Sanatçısı olarak seçilmiştir.

Hülya Koçyiğit Kimdir? Hülya Koçyiğit Hayatı

1991-1992’de kurucusu olduğu SO-DER başkanıdır.4 yıl başkanlık görevinde yer almıştır ve halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

Hülya Koçyiğit Kimdir? Hülya Koçyiğit Nereli?

2 Aralık, 1947 tarihinde Yenikapı’daki evlerinde doğan Hülya Koçyiğit, annesi 16 babası ise 22 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Feryal ve Nilüfer adlarında 2 kız kardeşi vardır. Beş yaşına geldiğinde okula gitmeyi çok istemiştir, fakat o dönem çocuklar okula altı yaşında alınıyorlardı. Okula başvurduklarında ise okul müdürü mahkemeye gidip yaşını büyütmelerini söylemiştir. Kadıköy adliyesine gidip yaş büyültmeden hakimin onayı ile okula dönerek kayıt olunur ve beş yaşında ilk okula başlar. Okuduğu okulda özellikle sınıfında sürekli şarkı söyleyerek ve güzel danslar ederek öğretmeninin dikkatini çekmeyi başarmıştır ve müzik öğretmeni, Koçyiğit’in annesini yönlendirmeye başlar. Annesi tarafından oldukça çok fazla ilgi görür. O yıl Medrano sirki Beşiktaş’a gelmiştir. Birinci sınıftayken tüm sınıf arkadaşlarıyla sirke giderler. Bir anda kendini sahneye atmış ve Koçyiğit müzik eşliğinde dans etmeye başlamış, büyük ilgi görmüştür.

Hülya Koçyiğit Yeşilçam Filmleri

Hülya Koçyiğit Filmleri

Hülya Koçyiğit Filmleri

Hülya Koçyiğit, o yıllarda ses dergisinin düzenlediği büyük bir yarışmaya katılır, ilk yapılan elemeleri iyi şekilde geçer. 2’inci elemelerde Ajda Pekkan 1’inci olur ve Koçyiğit ise 2’nci olur.

Koçyiğit, yarışmadan hemen sonra bir film çekimi için Bademler Köyü’ne gitmiş, köy kıyafetleri ve eşarp ile rolüne kendini kaptırmıştır.

Hülya Koçyiğit, yerli romanların sinema uyarlanması için çok uğraşmış ve Muazzez Yahsin Berkant, Kerime Nadir, Halide Edib Adıvar, Esat Mahmut Karakurt ve Peride Celal gibi sanatçıların eserlerinin sinemaya uyarlanmasında katkıda bulunmuştur.

1963 yılında ilk filmi Susuz Yaz ile sinema hayatına başlamıştır. Hülya Koçyiğit, Yeşilçam‘ın unutulmaz isimleri arasına girmiş ve birçok Türk filmi senaryolarında rol alarak hafızalara kazınmıştır. 1968’de Fenerbahçe’de futbol oynayan Selim Soydan ile evlenmiştir. Gülşah adında bir kızı olmuştur. Aslışah ve Neslişah adlarında iki torunu vardır.

Hülya Koçyiğit, 148 filmde oynamıştır. En sevilen filmleri şunlardır:

Hülya Koçyiğit Rol Aldığı Filmler

Ayşecik – Çıtı Pıtı Kız (1964)- Samanyolu (1967)- Cemile (1968)- Kınalı Yapıncak (1968)-  Küçük hanim efendi (1970)- Seven Ne Yapmaz (1970)-Senede Bir Gün (1971)-Sev Kardeşim (1972)- Sezercik Aslan Parçası (1972)-Hayat Bayram Olsa (1973)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ