Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Hıçkırık Nedir? Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nedir? Nasıl Geçer?

Hıçkırık başladığı zaman sanki hiç kesilmeyecekmiş gibi geliyor. Hatta sinir bozucu da olabiliyor. Herkes sana bakıyormuş gibi geliyor insanlar tabi olgun karşılayıp geçmesi için çare arayanlarda var çevremizde. Ama istem dışı olduğunu herkes yaşamıştır. Onlarca geçmesi için çareler ararız. İşte sizlere hıçkırığın sebepleri ve çareleri.

Hıçkırık Nedir? Nasıl Geçer?

Diyafram, karın ve göğüs boşluğunda meydana gelen spazmların sonucunda hıçkırık olur. Aslında bir nevi mideye fazla yüklenmektir. Fazla su içtiğinizde, her zamankinden fazlaca yemek yediğinizde, hızlı yemek yiyorsanız, çok fazla hava yutmak, duygusal değişimler yani bir olay karşısında stres yaşadığımızda, sigara tüketiminde de vücudumuzun bize tepkisidir. Her hıçkırıkta midemiz kasılır, göğsümüzde sızlama fazlaca devam ettiğinde ise kalbimizde sıkışma hissederiz. Geleneksel olarak sözüm ona korkutarak hıçkırığı geçirmek için korku verirlerdi kimin kümesinden yumurta çaldın diyerek söylenirdi. Hıçkırığı tık diye kesilirdi. İnanan inanır inanmayanda alışmıştır artık o laflara çünkü hıçkırık geçince bir kahkaha atılır ve şaka yapmıştık denir.

Kimi zaman hıçkırık birkaç saniye sürdükten sonra kendiliğinden geçer. Ancak uzun süren ve geçmek bilmeyen uzun süreli hıçkırıklar evet bunların tedavileri evde kendi çarelerimizle geçer ya sürekli tekrarlıyorsa günlerce işte o zaman vücudumuzun bir yerinde bir sıkıntı vardır ve bir hekime başvurursanız kesin çözümü bulursunuz.

Evde kendinizin yapabileceği birkaç taktik uygulayalım. Mesela derin bir nefes alarak nefesinizi tutun ve yavaşça 10 kadar sayarak nefesinizi bırakın.

Bir balona belirli periyodlarla nefes alıp verin

Bir seferde 1 bardak soğuk ya da sıcak su içiniz

Bir çay kaşığı şeker ya da bal yiyiniz

Bir çorba kaşığı tuz, bir fincan yoğurt iyice karıştırılır. Hıçkırığınızı hem önleyecek hem de hafiflemesine yardımcı olacak.

Hıçkırık İçin Yapılmaması Gereken Şeyler

Hıçkırık kimi zaman yemek yeme alışkanlığımızdan da kaynaklanabilir. Yemek yerken hava yutulmamasına özen gösterilmelidir.

Gazlı içecekler ve maden suyu hıçkırığa neden olur.

Baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Hıçkırık ataklarına neden olur. Hıçkırık bir refleks olduğu için yemek yemeye devam ettiğiniz zaman yemek boğazınıza kaçabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ