Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Her İnsanın Büyük Problemi Şişmanlık

Her İnsanın Büyük Problemi Şişmanlık

Hareketsizlik insan oğlunun baş düşmanı olan şişmanlık sebeplerinin başında gelir. Alınan besinlerden sağlanılan enerji, harcanmayan zaman, deri altında yağ birikimine sebep olur. Şişmanlığın beş temel nedeni vardır. Bu nedenler sırasıyla şunlardır:

Her İnsanın Büyük Problemi Şişmanlık

1) Aşırı beslenme
2) Hareketsiz yaşantı
3) Hormonal dengesizlik
4) Metabolik bozukluk
5) Psikolojik faktörler

Her insanın büyük problemi şişmanlık, şişmanlığa özellikle Tıp dilinde buna “obesity” adı verilmektedir. Ayrıca şişmanlık, neticede kronik bozukluklardan dolayı insan ömrünü de kısaltmaktadır. Şişmanlığın yarattığı hastalıklardan en önemlisi, kalp-damar hastalıklarıdır. Kalp kasını besleme görevi olan koroner damarların çeperlerinde oluşan yağ birikimi, ileride tıkanıklıklara yol açabilmektedir.

Şişmanlığın Başlıca Nedenleri

Şişmanlığın Başlıca Nedenleri

Şişmanlığın Başlıca Nedenleri

Normal vücut ağırlığının %20’sinin üstünde olan kişileri “şişman” olarak adlandırabiliriz. Şişmanlık durumunun sağlık bakımından, insan sağlığı üzerinde yapmış olduğu birçok olumsuz etkiler çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmada  40 ve 44 yaş aralığındaki, yani normal ağırlığından %20’ daha şişman insanların ölüm oranı, şişman kişilere göre %30–40 daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı yaş grubu içinde %40 ve daha çok şişman olan kişilerde  ise ölüm oranı %80 daha çok artış göstermektedir. 50 yaş grubu kişilerin gerekli vücut ağırlığı seviyesinden 25 kg çok olması, beklenen yaşam süresini, şişman olmayana oranla yarıya indirmektedir.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda yetişkin erkek nüfusun % 26. 4’ ü hafif, % 7. 6’ sı ise ileri derecede şişman çıkmıştır. Kadınlarda ise hafif şişmanların oranı % 38. 5, ileri derecede şişmanların oranı da % 25.6’ dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ