Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Her 3 Çocuktan Biri Siber Zorbalıkla Karşılaşıyor

Her 3 Çocuktan Biri Siber Zorbalıkla Karşılaşıyor

İnternet oyunları aracılığıyla yaşanan çocuk istismarı gün geçtikçe çoğalıyor. Uzmanlar bu konuda ailelere uyarılarda bulunuyor. Çocuklar birçok internet oyunları aracılığıyla cinsel istismar riski altında. Oynanan oyunlardaki kullanıcı ile  iletişim imkanı, çocukları uyuşturucu satıcısı veya pedofiller ile karşı karşıya getirebiliyor.

Her 3 Çocuktan Biri Siber Zorbalıkla Karşılaşıyor

Yüzde 90’dan fazlası bunu ailelerine aktaramıyor. Bu çok önemli bir olaydır. Bir odayı düşünün; bu  odada sapık, katil, tecavüzcü ve hırsız var, hiç kimse bu odaya girmek istemez. İnternette bunların hepsi mevcut ve gerekli önlemleri almadan hem kendiniz hem de çocuklarınızın girmesine izin veriyorsunuz. Sosyal paylaşım sitesi üzerinden çocukların severek oynadığı oyunların, çocukların taciz edilebileceği, istismara ya da siber zorbalığa uğrayabileceği mecralar haline gelebileceğini  sakın aklınızdan çıkarmayın.  Oyun vesilesi ile adres öğrenme hediye vermekle kandırma, cinsel içerikli diyaloglara girme yoluna giren çocuk tacizcilerinden nasıl korunmak gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Öncelikle en geç ilkokul dördüncü sınıftan itibaren internet ve bilgisayar okuryazarlığı eğitimi verilmesi mutlaka gerekli bir husus. İnternet  asıl güvenli kullanılır?  Kötü bir olayda neler yapılabilir? Etik değerler nelerdir? Şifre seçilirken nelere dikkat edilmeli?  Gibi teknik detaylar da mutlaka öğretilmelidir. On binlerce erkek internette cinsel amaçlı kullanmak için çocuk aramakta ve maalesef Her 3 çocuktan biri siber zorbalıkla karşılaşıyor. Bu kötü amaçlı kişilerin amacı; bu çocuklar ile buluşmak, seks yapmak, onları cinsel yönden istismar etmektir. Çocuklarınızı korumak istiyorsanız önlem ve rehabilitasyona öncelik vermelisiniz.

Görüntü izlemekten başka bir şey yapmamış, yani bir çocuğa fiziksel olarak hiçbir şekilde zarar vermemiş olanların kayıt altında tutularak, cezaevi yerine rehabilitasyona alınmasını gerekmektedir. Kız çocuklarının istismara uğrama riski erkeklere oranla 3 kat fazla. Fakat erkek çocuklara yönelik istismarın ortaya çıkması kız çocuklara oranlar daha zor ve hatta bazı toplumlarda erkek çocuklarına karşı cinsel şiddet konusunda henüz bir farkındalık bile oluşmamış. Kızlar için yaşla birlikte istismara uğrama riski gün geçtikçe artış göstermekte. Her 3 çocuktan biri siber zorbalıkla karşılaşıyor ve bu çocukların yaş ortalaması 3 ile 18 arasında bulunuyor. Cinsel istismarın çocuklar üzerinde en sık görülen psikolojik etkileri majör depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, akut stres tepkisi. Bu gibi taciz olayları, yalnızca oyunlarda olmuyor, sanal dünyada birçok ortamda bunlara rastlamak mümkün. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 6-10 yaş grubunda ortalama internet kullanmaya başlama yaşı 6, diğer bazı araştırmalara göre ise 2 yaşa inmiş durumda. O nedenle, anne-babalar için en önemli görev, çocuklarıyla siber zorbalığın sonuçları hakkında konuşmalarıdır. Hatta çocuklarını çevrimiçi taciz olaylarını bildirmeleri ve özellikle tehdit ediliyorlarsa ya da tehdidin cinsel bir boyutu bulunuyorsa zorbalık mesajlarını delil olarak saklamak ve konusunda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ