Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Hamilelikte Yolculuk Yaparken Dikkat!

Hamilelikte Yolculuk Yaparken Dikkat!

Eğer hamileyseniz ve uzun bir yolculuk yapacaksanız nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu yazımızda tatil planı yapan hamile bayanlara önemli uyarılarda bulunacağız.

Hamilelikte Yolculuk Yaparken Dikkat!

Uzmanlar hamilelikte yorgunluğun yoğun yaşandığı bir dönem olduğunu söylüyor ve buna uzun yolculuklar da eklendiği zaman belli kurallara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu kurallara uyulduğu takdirde hiçbir sorun çıkmayacağını da belirtiyorlar. Uygun gezi ve tatil zamanları için alınacak önlemler ise şu şekilde detaylanıyor.

Hamilelikte yolculuk için en ideal olan dönem ikinci 3 aydır. İlk üç ay içerisinde mide bulantısı, aşerme ve kusma gibi problemler oluşur. Üçüncü 3 ayda ise erken yorgunluk ve hamilelikten büyüyen karın yolculuğu zorlaştırır. Emniyet kemeri kesinlikle şarttır.

Hamilelik Ve Otobüs Yolculuğu

Hamilelik Ve Otobüs Yolculuğu

Hamilelik Ve Otobüs Yolculuğu

Doktorların pek önermediği bir yolculuk şeklidir. Hareketlerde kısıtlı olmak oldukça etki yapar. Molalar seyrek olduğundan başka bir seçenek varsa otobüs yolculuğu tavsiye edilmez. Tren yolculuğu hareket açısından daha rahat olduğundan daha fazla önerilir. Otobüs ve tren yolculuklarında sürenin 5-6  saati geçmemesi gerekir. Özellikle sık tuvalete çıkma isteği hamilelik döneminde bu yolculuklarda oldukça sıkıntı yaratır.

Hamilelik Ve Uçak Yolculuğu

Hamilelik Ve Uçak Yolculuğu

Hamilelik Ve Uçak Yolculuğu

Uzmanlar uçak yolculuğunun hamilelik döneminde en güvenli  yolculuk olduğunu söylüyor. Kabin basıncında büyük bir sorun olmazsa bebek için bir risk içermez. Havayolu şirketleri risk almamak için belli hamilelik haftası sonrası doktor raporu ister. Ülkeler arası yapılacak uzun yolculuklarda sıklıkla kalkıp yürümek gerekmektedir. Kesinlikle yolculuk öncesi doktora danışmak gereklidir.

Özellikle uzun seyahat zamanlarında hareketsiz kalmak hamileler için oldukça risklidir. Tüm yolculuklarda buna dikkat edilmesi  gerekir. Hamilelik boyunca  ciddi bir sorun yoksa önlemler alarak yolculuk yapmakta hiçbir sakınca yoktur. Hamilelikte kanda pıhtılaşma eğilimi yüksektir. Uzun süre bacakların aşağıda durması ve hareketsiz kalması kanın damarda pıhtılaşmasına sebep olabilir. Özellikle de bacak damarlarında oluşan bir pıhtının akciğere geçip ‘Akciğer Embolisi’ ne neden olabilmesi hayati tehlike içerir. Sık mola vermek, dolaşmak ve bacakları yükseğe kaldırmak kesinlikle yapılması gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ