Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Haftanın Konuğu Kalıcı Makyaj ve Güzellik Uzmanı Feriha (Şahinoğlu) Karabulut

Haftanın Konuğu Kalıcı Makyaj ve Güzellik Uzmanı Feriha (Şahinoğlu) Karabulut

Feriha (Şahinoğlu) Karabulut ile güzellik uzmanlığı, kalıcı makyaj eğitmenliği ve son zamanlarda güzellik uzmanlığı eğitimine duyulan ilgi hakkında sorular sorduk… İşte Uzmanımız Feriha (Şahin) Karabulut ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız….

Haftanın Konuğu Kalıcı Makyaj ve Güzellik Uzmanı Feriha (Şahinoğlu) Karabulut

Feriha ( Şahinoğlu ) Karabulut kimdir? Kısaca sizi tanıyabilirmiyiz?

1980 yılında Londra da doğan Kıbrıslı bir ailenin kızıyım. Eğitim yıllarını hem İstanbul da hem de KKTC de tamamladım. Üniversite olarak Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra 2003 yılında Türkiye’de yaşayan ailemin yanına dönüp çeşitli medya sektöründe çalıştım. Ardından güzellik sektörüne atılma kararı aldım. Evliyim ve bir kız çocuğu annesiyim.

Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz? Mutlaka bir hikayesi vardır? Bizlere bahsetmek ister misiniz?

Bu mesleğe göz hastanesinde çalışırken ani bir karar verip kişileri güzelleştirmek adına bir şeyler yapmak istediğimi fark ettim ve yaklaşık olarak 10 yıldır bu sektörde görev alıyorum. Güzellik sektöründe hem yurt dışı hem de İstanbul da eğitimlerimi tamamladım meslek ile ilgili ustalık ve usta öğreticiliklerimi aldım. Ayrıca sadece güzellik uzmanlığı değil aynı zamanda kalıcı makyaj ustalıklarımı da sınavlara girerek tamamladım.

Her yüz tipine aynı makyaj uygulaması çok fazla karşılaşılan bir durum. Bu da sanırım istenilen güzelliği yansıtamıyor. Hangi yüze nasıl makyaj uygulanmalıdır?

Kesinlikle doğru. Her yüz farklıdır ve cilt tipleri de aynı şekilde farklılık gösterir. Örneğin bazen bize gelip beğendikleri bir sanatçının makyajı gibi bir uygulama yapmamızı isteyenler oluyor. Ya da kalıcı makyaj ve kaşlar istiyorlar. Elbette ki bu mümkün olamıyor. Gösterilen kişinin yüzü yuvarlak ise ve kaşları kavisli ise sizin kaşınız düz ise bunu değiştirmek biraz zordur. Farklı bir bakış açısı olarak ta yüz ölçümleri yansımalar farklı ise bunu daha güzel bir görünüme koyabilmek adına ışık ortam ve yüz hatları bizim için önemlidir.

İyi bir makyajın püf noktaları nelerdir?

Kalıcı makyaj ve güzellik uzmanlığı eğitmeni

Kalıcı makyaj ve güzellik uzmanlığı eğitmeni

Öncelikle cilt tipinize uygun makyaj malzemeleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi makyaj öncesi mutlaka kullanın. Ardından sabitleyici kremler veya sabitleyici silikon bazlı fondötenler kullanın. Yine cildinize uygun farlar tercih edin. Yağlı bir cildiniz var ise mat ve yağ oranı düşük malzemeler kullanın. Birde şunun altını önemle çizmek isterim ki; kullandığım ürünü çok fazla sürünce istenmeyen kısımları daha çok kapatıyor veya yüzdekideki çizgileri, yaraları kamuflaj yapıyor düşüncesinden uzak durun. Az da koysanız çokta koysanız cildiniz ona göre bir emilim sağlar bu yuzden kullandığınız ürünlere ve kullanım şekline dikkat edin.

2018 baharına girmek üzereyiz. Okuyucularımıza baharda makyaj tavsiyeleriniz nelerdir?

Bahar dediğimiz zaman cıvıl cıvıl olmayı hayal ederiz güneş yeşillik kuşlar kısacası enerjidin doğuşudur bahar. Enerjinin yanı sıra makyaj ve giyime de dikkat etmeliyiz. Biz bayanlar giyimimize göre makyaj yaparız. Bu çok doğru ama lütfen pastel tonları tercih edin emin olun ki pastel tonları sizi güne daha iyi başlamanıza yardımcı olacaktır.

Merkeziniz de ne gibi işlemler yapılmaktadır?

Ben hem özel bir kurumda MEB dayalı eğitim görevlisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda Gücüm Medikal firmasın da satışta olan aklınıza gelen tüm ürünlerin eğitimleri ile ilgileniyorum. Siparişler doğrultusunda kurulumlar gerçekleşir ve ben eğitim bölümünü tamamlarım. Bunun dışında Feris güzellik te devam ediyor. Salonumuzda cilt bakımı, ipek kirpik, zayıflama, leke tedavileri ve kalıcı makyaj uygulamaları devam etmektedir.

Cilt bakımı hangi aralıklarda olmalıdır?

Bu cilt tipinize ve yüzünüzdeki duruma bağlıdır. Cildinizde akne sorunu var ise 21 günde bir cilt bakımı yapılmalıdır. Ve benim önerim mutlaka dermapen uygulanmalıdır. Birde yaşa bağlı cilt lekelerı var ise veya kırışıklık söz konusuysa seanslar sıklaşmalıdır. Cildinizle ilgili hiçbir sorun yoksa bile mutlaka ayda bir cilt bakımı yapılmalıdır. Ancak bir önemli detay daha varki cildinizi önemsiyorsanız yaz-kış demeden hele de Ada’da yaşıyorsanız mutlaka güneş kremi veya spf ağırlıklı gündüz kremleri kullanın. Özellikle Kıbrıs’ta yaşayanlar için vurgulamak isterim ki; Kıbrıs’ta güneş 90 derecelik açıdan geliyor. Bu nedenle cildinize gereken hassasiyeti göstermenizi tavsiye ediyorum.

Kalıcı makyaj nedir? Teknikleri nelerdir?

Kalıcı makyaj nedir? Teknikleri nelerdir?

Kalıcı makyaj nedir? Teknikleri nelerdir?

Kalıcı makyaj steril tek kullanımlık iğneler ile ölü deriye yani epidermise bitkisel renkli boyalar eşiliğinde enjekte edilmesine denir. Kalıcılık süresi cilt tipine göre ve yaşam şekline göre değişkenlik göstermektedir. Teknikler olarak kalıcı makyaj bir bütündür asla teknik ayırımı var diye ayrı ayrı eğitim verilmez.

Kalıcı makyaj teknikleri

Eyeliner

Dipliner

Dudak kontür

Dudak renklendirme ve şekillendirme

Kıl tekniği

Microblading tekniği(manuel olarak yapılır)

Kaş gölgelendirme veya tozlama

Uygulamaları vardır ve en az 9 ay ile 36 ay kullanılmaktadır.

Haftanın Konuğu Feriha (Şahinoğlu) Karabulut

Haftanın Konuğu Feriha (Şahinoğlu) Karabulut

Kalıcı makyaj ve güzellik uzmanlığı mesleğine yeni başlayacak olanlara neler önerirsiniz?

Güzellik uzmanlığı bir ana bilim dalıdır.  Ana bilim dalının altında farklı meslekler vardır.  Yani güzellik uzmanlığı okudum bitti diye bir şey yok. Her mesleğin artık farklı ustalıkları vardır. Kurslara gidip kurs bitirme belgesi aldım her şey tamam diyemezsiniz. Bununla ilgili tüm her şeyi (ustalık ve usta öğreticilik ) aldıktan sonra yer açabilir ve yapma yetkisine sahip olursunuz. Eğitim almadan önce kaç saat eğitim alacağınızı unutmayın. Uygulamalara dikkat ediniz.

Son olarak Modarrazi.com.tr okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle teşekkür ederim. Gündemi takip etmek istiyorsanız, sağlık, güzellik, ve hayata dair her şeyden haberdar olmak ve doğru bilgiye sahip olmak için buradan ayrılmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ