Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Haftanın Konuğu BRTK Müdürü Meryem Özkurt

Haftanın Konuğu BRTK Müdürü Meryem Özkurt

Kıbrıs’ta doğup ilk ve orta eğitimini Kıbrıs’ta tamamlayan Meryem Çavuşoğlu Özkurt, üniversite okumak için gittiği İstanbul’da eğitimini tamamladıktan sonra evlenip İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da birçok Özel Televizyon kanalında çeşitli prodüksiyonlar yanında yöneticilik görevlerinde bulundu. En son çalıştığı kurum olan TRT’den emekli olarak BRT Kurumuna müdür olarak atandı. BRTK Müdürü Meryem Özkurt’la mesleğini, İstanbul Kıbrıs yolculuğunu siz Modarazzi okuyucuları için sorduk. İşte Haftanın Konuğu BRTK Müdürü Meryem Özkurt‘la yaptığımız samimi ve sıcak sohbet.

Modarazzi.com.tr okuyucuları için öncelikle kısaca biyografiniz diye başlasak sorularımıza?

Liseyi bitirdikten sonra Marmara Üniversitesinin şimdiki İletişim Fakültesini kazandım. 4 yıllık eğitimden sonra stajyer olarak girdiğim ve daha sonra yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladığım TRT İstanbul Televizyonunda eşimle tanıştım. 1990 yılında Kıbrıs’a geldim. BRT’de çalışırken evlenerek İstanbul’a yerleştim. Birçok özel kanalda çalıştıktan sonra TRT’ye yönetici olarak tekrar döndüm. 2016 Haziran ayından beridir BRTK’nın müdürlüğünü yürütmekteyim.

Kıbrıs’ta doğdunuz ve ilk orta eğitiminizden sonra Türkiye’de okumaya karar verdiniz. O zamanki adıyla Basın yayın bölümünü tercih ettiniz. Neden Basın yayın?

Güzel bir soru. Hatırlayabilirsem cevaplayayım. Lisenin ilk yıllarında mimar olmak istediğimi hatırlıyorum. Sınav yılı fikrimi değiştirdim ve iletişim alanında tercih kullandım. O yıllar sürekli fikir değiştirilebilen yaşlar.

Üniversite’den sonra neden İstanbul? Kıbrıs’a dönmeyi ve mesleğinizi burada yapmayı düşünmediniz mi?

İstanbul’da çalışmak zannederim şu anda bile birçok gencin hayalidir. Benimde hayalim TRT’de çalışmaktı. 88 yılı tek kanallı yıllardı henüz özel kanallar yayında değildi. Önümde en büyük hayal TRT olarak duruyordu. Stajyer olarak girmeyi başardım. Kısa süre sonra Haldun Dormen’in TRT 2 ‘de yayınlanan programında yapım yardımcısı olarak başladım. Tabii ki Kıbrıs’a dönme düşüncesindeydim ne kadar tecrübe kazanırsam mesleğim için o kadar iyi olacağını da bir taraftan düşünüyordum.

BRTK Müdürü Meryem Özkurt

BRTK Müdürü Meryem Özkurt

Üniversiteden sonra uzun yıllar İstanbul’da yaşadınız ve Televizyon dünyasında çok başarılı görevlerde yer aldınız. Biraz bunlardan bahseder misiniz?

90’lı yıllar sadece Türkiye’de değil dünyada televizyonculuğun değişim yaşadığı yıllarıdır. Özel yayıncılığın yasak olmasına rağmen Türkiye’de yapılmaya başlanması bu yıllara denk gelir. Radyo televizyon mezunlarının revaçta olduğu bu dönem, benimde evlenip İstanbul’a yerleştiğim döneme denk geldi. Yani şanslı bir dönem. Bu sayede birçok kanalın kuruluşuna şahit oldum ekiplerin içerisinde yer aldım. Geceli gündüzlü çalışmanız gereken bir meslek. Hatta çoğu zaman evinizden uzaksınız.

Zor ve büyük fedakarlıklar isteyen medya sektörüne yıllarca emek vermiş birisi olarak hem ev hayatında anne olarak ve eş olarak, hem de gecesi gündüzü olmayan yoğun bir tempoda  çalışmak nasıl bir şey? Bunu nasıl dengede tutabildiniz?

Bu meslekte sanırım en büyük dayanağım ve yardımcım eşim oldu. Onun da bu piyasada olması dengeyi sağladı sanırım. Oğlumun hafta sonları benimle haber merkezine gittiğini hatırlıyorum. Gittiğimiz her yere taşıyorduk çocuğu. Tabii büyük şehirde yaşamanın çocuk büyütmekte avantajını da kullanmadık değil. Kısaca bu meslek bir sevda işi, mesleğinize sevdalıysanız dengeyi de buluyorsunuz.

Televizyon’la sınırlı kalmayıp öğretim görevlisi olarak da görevler yaptınız? Şu anda da devam ettirmektesiniz. Peki yeni nesil iletişimcileri nasıl buluyorsunuz? Onlara tavsiyeleriniz var mı?

TRT’de yöneticilik yaptığım dönemde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde ders vermeye başladım. Şu anda DAÜ İletişimde devam etmekteyim. Oldum demek öldüm demektir demişti bir büyüğüm. Bende ölmemek için bilgilerimi taze tutma adına ve aktarma adına Üniversite’ye devam ediyorum. Yeni nesil İletişimciler bizden çok daha ileride başlıyorlar hayata, çünkü bilgi ceplerinde. Bilgiye ulaşmak kolaylaştı, bunun yanında doğru bilginin de değeri arttı. Bu mesleği yapacak olan öğrencilerime dediğim gibi iletişim alanı çok geniş bir alan her gün yeni bir şeyler öğrenerek sevda ile yapılması gereken bir meslek.

Şu anda doğup büyüdüğünüz ülkeniz KKTC’de Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürüsünüz. Yıllarca Türkiye’de yayıncılık sektöründe çalıştıktan sonra kendi ülkenizde bu görevi yapmak nasıl bir duygu?

İlk stajımı üniversite 3. Sınıfta BRT’de şimdiki postanın üzerinde yapmıştım. Staj yaptığım, yayıncılık adına ilk gözümü açtığım yerde yönetici olamak gurur verici.

Son olarak Modarazzi.com.tr okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle gerçekten hayatın içinden paylaşımlarla dolu ve sıkılmadan birçok bilginin zevkle okunabileceği kaliteli bir portalınız var.  Ben size teşekkür ediyorum. Sizinle bu röportajı paylaşmaktan son derece mutlu oldum. Tüm Modarazzi.com.tr takipçilerine de birçok alanda doğru ve kaliteli bilgiye ulaşmak için Modarazzi’yi öneriyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ