Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Hafta Sonu Kaçış Rotası Tirilye

Hafta Sonu Kaçış Rotası Tirilye

Tirilye seyahat sevenlerin bence kesinlikle görmesi gereken güzide bölgelerden biridir. Feribot ile İstanbul’dan ortalama 90 dakikalık bir mesafede. Oldukça da popüler ve her geçen gün daha da popüler hale geliyor.

Hafta Sonu Kaçış Rotası Tirilye

Hafta sonunda büyük şehirden kaçmak isteyenler için birçok seçenek sunan Tirilye tarihi yapılarının, ahşap evlerinin arasında geçmişi keşfe çıkılacak bir belde. İşte size hafta sonu kaçış rotası Tirilye. Bu yazıyı okuduktan sonra mutlaka gitmek isteyeceksiniz.

Bulunduğunuz şehirden biraz uzaklaşıp tarih ve doğaya karışmak istiyorsanız Tirilye tam aradığınız adrestir. Daracık sokakları ile yan yana dizilmiş Osmanlı – Rum konakları ile adım başı göreceğiniz tarihi çeşme ve kiliseleri, zeytinin ve balığın en tazesi sizleri Tirilye’de bekliyor. Hafta sonu kaçış rotası Tirilye nerededir? Nasıl gidilir?

Eğer gerçekten gezi meraklısı iseniz güzel bir yolculuk sizleri bekliyor. İstanbul’dan kalkan deniz otobüsüyle önce Mudanya’ya, ardından da minibüsle 12 km sonrasında Tirilye’ye ulaşabilirsiniz. Bursa merkezden ise halk otobüsleriyle Tirilye’ye ulaşabilirsiniz. Mudanya – Tirilye arasındaki 12 kilometrelik yolculukta kıvrıla kıvrıla ilerleyen, bir tarafı zeytin ağaçları bir tarafı ise deniz manzaralı yol size unutulmaz bir zevk yaşatacaktır.

Tirilye’de Nereleri Gezmeli?

Seyahat Severler İçin Tatil Cenneti Tirilye

Seyahat Severler İçin Tatil Cenneti Tirilye

Tirilye için “Açık hava müzesi” gibidir. Kendinizi ara sokakların içine atıp kaybolarak yürümelisiniz. Her köşede başka bir sürprizle karşılaşacaksınız.

1- Taş Mektep 

Rum ve Türk çocuklarının aynı sıralarda yıllarca eğitim gördükleri 1909 senesinde yapılmış Taş Mektep binası mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

2- Dündar Evi 

19.yüzyılda yapılan eski adı Yuannes Kilisesi olan yapı Taş Mektep’in hemen yukarısında bulunuyor. Bir Bizans mimarisi eseridir.

3- Fatih Cami ve Avlulu Hamam 

Eski adı Aya Todori olan kilise daha sonra bir minare eklenerek Fatih Cami adını almış. Hemen yanında ise restore edilen bir hamam bulunur.

4- Perili Ev 

Taş Mektep ile sırt sırta bulunan bir konaktır. Perili adıyla ün yapmıştır.

5- Çamlı Kahve 

Tirilye, deniz ve ormanı en iyi gözlemleyeceğiniz yerlerden biri de Çamlı Kahvedir.  Manzarasına hayran kalacaksınız. Kahvaltı yapabilir, bir şeyler içebilirsiniz. Gün batımını da bu tepeden izlemeyi de sakın unutmayın.

6- Tabut Ev 

Bir yolun ayrımında yapılmış ev, dar görüntüsü nedeniyle bu adı almıştır.

7- Tirilye Sahili 

Güzel bir marinaya sahip Tirilye’nin sahilinde yürüyüş yapabilir, balık restoranlarında ya da balıkçı teknelerinde her bütçeye uygun taze Tirilye balıklarının tadına bakabilirsiniz.

8- Tirilye’nin Çarşısı

Zeytinleri ile ünlü tatil beldesi olan Tirilye’nin her sokağında zeytin ürünleri satan şirin dükkanlarla karşılaşırsınız. Zeytin, zeytinyağı, zeytinyağlı sabun ve kolonyalar tüm çarşıyı süslemektedir. El işçiliği küçük büyük sepetler vitrinleri süslemektedir. Yapacağınız yöresel alışverişte satıcıların sıcak muhabbetini ve misafire saygılarını asla unutamayacaksınız. Hafta sonu kaçış rotası Tirilye aklınızda olsun. Bir gün mutlaka buraya yolunuz düşerse size anlattıklarımızdan çok daha fazlasını yaşayacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ