Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık her mevsimde kullanılan güneş gözlükleri, göz sağlığının yanında bir aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli ve nelere bakılmalı?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle güneş gözlüğünü alırken mutlaka güvenilir yerlerden alınmalıdır. Faturalı olması ve garanti belgesinin olması çok önemlidir. Sokakta ve pazarda satılan ucuz gözlükleri kesinlikle almamalısınız. Sadece camlarının değil çerçevesinin de kaliteli olması gerekir. Kaliteli gözlüklerin camlarında markaya ait bir logo vardır.

Güvenlik ve sağlık işareti olan CE işaretinin güneş gözlüklerinde mutlaka olması gerekir. CE işaretinin anlamı, çevre, hayvan ve insanlar üzerinde zararı olmadığının göstergesidir. Bu yüzden bu işaretin olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır.

Çok şık duran ve aksesuar olarak da kullanılan güneş gözlükleri, satın alınırken polarize ya da UV tabakalı olduğundan emin olmalısınız. Bu özellikler camda oluşan parlama ve yansımayı bir noktada toplar. Işığı geri yansıtır ve gözleri rahatlatır. Polarize olduğunu anlamak için ise çok kolay bir test uygulayabilirsiniz. Işık alan bir yerde aynaya tutarak ışığın gözlük tarafından nasıl emildiğini görebilirsiniz. Polarize olmayan gözlüklerde bu özellik olmadığından gözleriniz kamaşır. Polarize gözlüklerde camlar daha koyudur.

Güneş gözlüğünüzün polarize olmasının yanı sıra UV filtreli olması gerekir. UV filtreli güneş gözlükleri, güneşin zararlı ışıklarından gözlerinizi koruyan bir özelliktir. Polarize özelliği olan güneş gözlükleri su sporları yapanlar, araç kullananlar, balıkçılar, kayakçılar, katarakt ameliyatı olmuş kişilerin kullanması gereken gözlüklerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ