Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Göz Rengini Ameliyatla Değiştirmek Mümkün Mü?

Göz Rengini Ameliyatla Değiştirmek Mümkün Mü?

Göz rengini ameliyatla değiştirmek mümkün mü? Sorusunun cevabı evettir. Fakat mümkün görünse de oldukça tehlikeli bir işlemdir.

Göz Rengini Ameliyatla Değiştirmek Mümkün Mü?

Öncelikle, göz rengi iki yöntemle değişebilir. Birincisi laser ile, ikincisi ise gözün içerisine yapay iris takılarak yapılandır. Laser ile yapılan göz rengi değiştirme işlemi, iris denen dokunun lazer ile koyu renk olan bir göz rengini yeşil veya maviye döndürülebilir. Göz rengini pigmentlerin sayısı belirlemektedir. Ve bu pigmentler koyu kahverengi rengindedir. Bu hücrelerin sayısı fazla ise göz koyu kahve ve siyah olur. Sayısı orta seviyede ise ela ve açık kahve olur. Hiç yoksa yeşil ve mavi olur. Laser ile göz rengini değiştirme işleminde bu hücreleri toz haline getirilip irisin üzerinden temizlenmesiyle olur. Kahverengi olan göz maviye dönüşür.

Göz Rengini Ameliyatla Değiştirmek Riskli mi?

Göz rengini ameliyatla değiştirmek riskli mi? Sorusunun cevabı ne yazık ki evet. Hem de çok riskli. Göz, göz küresi içerisinde kapalı olan bir sıvı üretmektedir. Fazla üretim olduğunda, fazla olan sıvı filtrelenerek kan damarları ile göz küresinin dış tarafına atılır. Herhangi bir şekilde filtre dokular tıkandığında bu sıvılar göz içinde birikmeye başlar. Bu sıvı fazlası basınç yaparak görmeyi sağlayan hücrelerin ölmesine neden olur. Bu yüzden oluşan duruma ise göz tansiyonu denmektedir. İyi bir tedavi yapılmadığında da hasta kör olabilir. Göz tansiyonunun yükselmesi ise sürekli bir ilaç kullanımı gerektirir.

Yapay İris İle Göz Rengi Değiştirme

Yapay iris gözdeki doğal iris dokusunun üzerine yerleştirilerek yapılan incecik bir zardır. Göz içine yerleştirilir. Bu uygulama ile az da olsa göz tansiyonu hastalığı ortaya çıkabilir. Bütün bu bilgiler eşliğinde göz renginizi değiştirmek için kesinlikle acele etmeyin. Tıp ilerdedikçe yeni gelişmeler olacaktır. Yani bekleyin. Kör olmanıza değecek bir ameliyat değil.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ