Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Gluten Nedir ve Zararları Nelerdir?

Gluten Nedir ve Zararları Nelerdir?

Gluten tükettiğimiz birçok yiyeceğin içinde bulunan bir maddedir. Fakat zararlı mı, zararsız mı, hiç düşünmeden tüketiriz. Peki gluten nedir ve zararları nelerdir? Şimdi bunlara bir bakalım.

Gluten Nedir ve Zararları Nelerdir?

Gluten Nedir?

Gluten tahıl ürünlerinde bulunan ve bir protein olan bileşene denir. Hamur işleri ve ekmeğin mayalanmasını sağlayan bir bileşendir. Gluteni çıkarırsanız hamur mayalanmaz, kabarmaz ve aynı lezzeti vermez. Yani binlerce yıldır kullanıyor. Bazı insanların glutene duyarlı olmasına karşın, diğer insanlarda herhangi bir sorun çıkarmaz. Boşaltımla beraber vücuttan atılır. Ancak glutene alerjisi olan kişilerde ciddi sorunlar çıkarabilir. Sürekli gluten tüketimi olan insanların bazılarında gluten alerjisi yani çölyak hastalığı görülebilir. Gluten tüketimi ile oluşan bu hastalıkta, bağırsaklarda çıkıntılar kaybolarak, gıdaların emilim yapmasını zorlaştırır. Böylece gluten alrjisi olan kişilerin gluten içermeyen gıdalar tüketmesi gerekir. Çocuklarda ise farkedilmeyen gluten alerjisi çocuğun gelişmesini engelleyerek büyümesini yavaşlattır. Erkeklerde kemik erimesi ve kansızlık yaparken, kadınlarda ise adet düzensizliği ve kısırlık yapabilir. Gluten içeren gıdalar yerine soya unu, patates unu, mısır unu ve pirinç unu ile hazırlanan gıdalar tüketmeliler. Bu gıdaların içerisinde gluten bulunmaz.

Süt Ürünlerinin Kullanımı

Çölyak hastalığı yani gluten alerjisi olanların süt ürünlerini kullanmaları sorun çıkarabilir. Fakat keçi sütü ve bu sütle yapılan gıdalar hiç bir sorun çıkarmaz. Fakat temizlik ve kozmetik ürünlerinde kullanılan gluten, hassasiyeti olanlarda ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ