Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Gelmiş Geçmiş En Kahraman Türk Kadınları

Elen Demirbaş

Elen Demirbaş

Türkiye, büyük zorluklarla, büyük mücadelelerle, kadınlı erkekli canıyla, kanıyla savaşarak kazanılmış bir ülkedir. Erkekler kadar kadınlar da bu zorlu süreçte mücadele etmişlerdi. Gelmiş geçmiş en kahraman Türk kadınları yazımızda 10 Kahraman Türk Kadını hakkında bilgi vermek istiyorum.

Gelmiş Geçmiş En Kahraman Türk Kadınları

Fatma Seher Hanım(Kara Fatma)

Eşi binbaşı olan Kara Fatma’nın babası Erzurumlu Yusuf Ağa’nın kızıdır. Mücadeleye Tire, Adana, Sarayköy, Dinar ve Afyon karahisar’da görev yapmıştır.

Şerife Bacı

Şerife Bacı da kağnı ile cepheye cephane taşıyarak büyük destek vermiştir. Bu mücadele sırasında çocuğu ile donarak ölmüşlerdir.

Halide Edip Adıvar

İlk başlarda başka görüşlere sahip olsa da sonradan, Milli Mücadeleye katılmıştır. Kadınları milli mücadele için örgütleyerek büyük başarılara imza atmıştır.

Binbaşı Ayşe

Gelmiş geçmiş en kahraman Türk Kadınları arasında Binbaşı Ayşe de vardır. İzmir’in işgaline karşı çıkarak silahlı mücadeleye katılmıştır. Daha sonraları çete kurarak Milli Mücadeleye devam etmiştir.

Asker Saime

Yaptığı konuşma yüzünden hakkında tutuklama kararı çıkarılmış bir kahramanımızdır. Bu nedenle Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleye kaldığı yerden devam etmiştir.

Tayyar rahime

Güney Cephesine katılarak komutanlık yapmıştır. Fransızlara karşı büyük mücadeleler vererek Vatanına hizmet etmiş kahraman bir kadındır.

Nene Hatun

Aziziye Tabyası’nda vatanını savunarak Milli Mücadeleye destek veren kahraman bir Türk kadınıdır. Çocuklarını geride bırakarak mücadeleye katılmıştır.

Halime Çavuş

Uzun zaman Halim Çavuş sanılmıştır. Erkek kılığına girerek mücadeleye katılmıştır. Mücadele sırasında bir ayağı sakat kalmıştır.

Gördesli Makbule

Yeni evli olmasına rağmen Milli Mücadeleye katılarak mücadele etmiş kahraman bir Türk Kadınıdır. Yunanlılara karşı savaşmıştır. Şehit edilmiştir.

Yirik Fatma

Fransızlara karşı Gaziantep’te mücadele etmiştir. Yunanlılar tarafından esir alınarak konuşturulmak istenmiştir. Bilgi vermeyince işkence edilerek öldürülmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ