Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

GECE ANSIZIN KRAMPLARLA UYANMAK KRİTİK BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

GECE ANSIZIN KRAMPLARLA UYANMAK KRİTİK BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Ayaklara giren kramplar genellikle üzerinde durulmayan ve önemsenmeyen bir durum olsa da bu kramplar size bazı hastalıklar yaşadığınızın habercisi olabilir. Bazen gecenin bir yarısı bu kramplarla uyandığınız oluyor mu?

Ayak parmaklarınızın seğirmekte olup, gece yatağa girip uykuya geçeceğiniz anda istemsizce kasılma ile başlayan ve sancılı kramplara dönüşen bir durum yaşıyor musunuz? Gece ansızın kramplarla uyanmak kritik bir hastalığın habercisi olabilir bu krampların aşırı ve sık tekrarlanması, sinir sistemiyle ilgili bir durumun göstergesi olabiliyor. Bu kramplar haftada en az 4-5 kere tekrarlanıyorsa muhakkak bir doktora gitmelisiniz.

Bu krampların nedenlerinden  biri de sıvı ve mineral kaybıdır. Vücudun kaybettiği sıvı potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineral ve vitaminlerin eksikliği bu kramplara sebep olabilmektedir. Bu eksikliklerin başka hastalıklara neden olmamasını sağlamak için acil tedbir almalısınız.

Bazen de bu kramplara sebep, ters ve ani bir hareket sonucunda olabilmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamak için de, aynı belirtilerin hafta içinde ne sıklıkla olup olmadığına takip etmektir. Bu krampların diğer bir sebebi de sık sık dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymektir. Eğer ayağınıza durup dururken kramp giriyorsa en az 4-5 gün rahat ettiren spor bir ayakkabı giymeyi deneyiniz.

Yaş faktörü de kramplarda çok etkilidir. Kadınların kalsiyum kaybı yaşadığı 50 ve sonrası  yaşlarda bu durum çok görülür. Bu durumda bir doktor kontrolünde kalsiyum ilaçları alarak dengeli ve doğal beslenme yoluyla günlük basit sporlar yapılmalıdır. Bu durumdaki kramplara ayağınıza sert ve etkili bir masaj yaparak müdahale yapabilirsiniz. Benzer yazımız olan Gaps diyeti nedir? Nasıl yapılır? isimli makalemize göz atabilirsiniz..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ