Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Evcil Hayvan Beslemek Kalp Krizi Tehlikesini Azaltıyor

Evcil Hayvan Beslemek Kalp Krizi Tehlikesini Azaltıyor

Köpek beslemenin tansiyon problemine iyi geldiğini, stresi azalttığını ve çocuklarda empati duygusunu geliştirdiğini biliyor muydunuz? Peki, kedi beslemenin kalp krizi geçirme riskini düşürdüğünü duymuş muydunuz?

Evcil Hayvan Beslemek Kalp Krizi Tehlikesini Azaltıyor

Evcil hayvan olarak köpekten sonra en yaygın beslenen tür olan kedilerle ilgili yakın zamanda yayınlanan çalışma hayli ses getirdi. 15 bine yakın birey 20 yıl süreyle izlendi ve kedi besleyenlerde ölümcül kalp krizlerine daha nadir rastlandığı görüldü. Araştırmacılar bunun ani streslere gösterilen tepkinin kedi sahiplerinde daha az olmasına bağlanabileceğini öne sürdüler ve kalp-damar hastalığı riski yüksek olan bireylerde kedi beslemenin bir koruyucu strateji olabileceğini dile getirdiler.

Hayvan Sevgisi Özgüveni Artırıyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Esra Uğurlu Koçer: Çocuğun bir hayvandan sevgi görmesi, onu sevmesi, bakımını üstlenmesi sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlıyor ve bir canlının yaşamak için kendisine gereksinim duyması özgüvenini artırıyor. Böylece çocuk kendine yetebilmeyi ve bağımsız birey olmayı öğrenmeye başlıyor. Bu karşılıklı sevgi çocuğun empati duygusunun da gelişmesini sağlıyor. Evcil hayvanlarıyla kurdukları ilişki çocuğun sosyalleşmesine, yeni arkadaşlar edinmesine, onlarla farklı konularda sohbet etmesine yardımcı olarak dil gelişimini de olumlu etkiliyor. Ayrıca evcil hayvanına bir şeyler öğretirken çocuk kendi öğrenme sürecini de tamamlıyor. Çocukların 10-11 yaş altı dönemlerde kayıp-yas-doğum gibi farklı yaşam olaylarına adaptasyonlarının sağlanmasında da evcil hayvanların önemli bir rolü var.

Hayvan Destekli Tedavi Yöntemi

Köpekler sosyal becerileri yüksek canlılar olmaları nedeniyle tüm yaş gruplarıyla iyi dostluk kuruyorlar ve böylece kişilerin yalnızlık duygusuyla baş etmesini kolaylaştırıyorlar. Köpekler çatışmadan hoşlanmayan yapılarıyla sakinleştirici bir beden diline sahipler, bu sayede günlük stres ve sıkıntıdan uzaklaşarak huzurlu ve mutlu zaman geçirmemizi sağlıyorlar. Ayrıca eğitilebilir canlılar ve böylece yalnızlığımızı paylaşmakla kalmayıp belli alanlarda hayatımızı da kolaylaştırıyorlar. Belki de bu özellikleri nedeniyle farklı hastalıklarda tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmaya başlayan “Hayvan Destekli Tedavi” yaklaşımında en sık kullanılan terapi hayvanları köpekler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kedi Kumu dedi ki:

    Kuru Mama sitesi olarak yazdığınız yazıyı gerçekten destekliyoruz. Oldukça faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

BİR YORUM YAZ