Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Erkeklerde Kısırlığa Etken Sebepler

Erkeklerde Kısırlığa  Etken  Sebepler

Erkeklerde Kısırlığa  Etken  Sebepler

Çocuk sahibi olmakta problem yaşayan çiftler üzerinde yapılan araştırmaların derlenmesi ile elde edilen verilere göre varikosel en  fazla olmak üzere, idrar ve üreme sistemine bağlı  enfeksiyonlar, bağışıklık sistemine ait bazı etkenler, doğuştan kaynaklanan  üreme sistemindeki bozukluklar, cinsel sorunlar, sonradan ortaya çıkan ve üreme sistemini etkileyen sebepler, hormon bozuklukları sebep olarak görülebilir. Öte yandan yüzde 75 gibi oldukça büyük bir oranda, bebek sahibi olamayan kişilerin, yapılan tüm araştırmalar neticesinde gösterilebilir bir sebep olmadan da sperm sayısı, hareketliliği veya spermde şekilsel özellik  bozuklukları da tespit edilebilmektedir.

Sperm üretiminde rol alan  ve erkeklik hormonu olan testosteronda  görülen sentezlenme, beyin tabanındaki hipofiz adındaki bir bezden salgılanan hormonların normal testis dokusundaki  etkilerine bağlıdır. Sperm üretiminden sonra  hücrelerin dışarı atılması, erkek üreme sistemi içinde meniyi oluşturacak tüm sıvıların hareketi ile gerçekleşir. Bu bahsedilen yapılardaki herhangi bir hastalık, sperm üretimini ve dışarı atılmasını etkileyebilmektedir. Fakat, özellikle inmemiş testis, testisin kendi etrafında dönerek dolaşımındaki  bozulma  olarak bilinen  torsiyon, idrarda ve üreme yolundaki enfeksiyonlara bağlı dokularda hasarlanma, testise olan darbe ile yaralanmalar, çevreden kaynaklanan  kimyasal maddelere maruz kalma, radyoterapi veya kemoterapi gibi kanser tedavileri, testiste gelişebilecek  kanserler, doğuştan olan testis dokusundaki  gelişim bozuklukları, varikosel gibi durumlar üretim noktasında hasara yol açtıkları için ciddi hastalıklar arasındadırlar.

Günümüzde kullanılan çoğu ilaç hormon sistemini  hatta direk sperm üreten hücreleri etki yaparak kısırlığa yol açmaktadır. Örneğin depresyon için sürekli kullanılar ilaçlar, sakinleştiriciler ve narkotik analjezikler, bazı mide ilaçları, kanser tedavisinde kemoterapi döneminde  kullanılan ilaçlar, nikotin, kas geliştirmek için kullanılan steroid cinsinden ilaçlar bu anlamda bilinen ilaçlardır. Ayrıca tarım alanında bazı böcekleri öldürmek için  kullanılan ilaçlar da insan sağlığını ve sperm üretimini etkileyebilmektedir. Sigaranın tek başına bir faktör olduğunun etkileri gösterilmiş değildir, ancak zaten var olan kısırlık problemine ilave bir faktör olarak katkıda bulunduğu  elbette ki bilinmektedir.

Testislerdeki  toplardamarların varisi Varikosel  olarak tanımlanabilir. Bu yapılar testisin kan akımını bozarlar ve sperm üretimine hasar verebilirler. Kısırlık sebebiyle  incelenen erkeklerin yüzde 10-40’ında varikosele rastlanabiliyor. Varikoselin yaklaşık %90 sol tarafta olduğu, iki taraflı varikoselin ancak %10 tespit edilebildiğini söylemekte fayda var. Ürolog veya Androloglar bu hastalığı genellikle fizik muayene ile kolayca tespit edebilmektedirler.

Varikosel ameliyatla tedavi edilebilir. Ancak unutulmaması gereken; her varikosel kısırlığa sebep olmayabilmektedir ve ayrıca varikoselin ameliyat yoluyla düzeltilmesi de  sperm üretimini istenen seviyeye çıkartmaya bilmektedir. Doğru tanı konarak yapılan varikosel operasyondan sonra hastaların yüzde 70’inin sperm değerlerinde düzelme sağlanabilmektedir.

Androloglar, Erkek sağlığı, Erkeklerde Kısırlığa, Etken Sebepler, hormon bozuklukları, sağlık, steroid cinsi, Ürolog, varikosel, varikoselin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ