Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

EN SIK YAPILAN KARİYER HATALARI

EN SIK YAPILAN KARİYER HATALARI

Birçok insanın en büyük hedefidir kariyer yapmak. Öyle ki yaşam tarzı gibi bakılan kariyer planları neredeyse çocuk yaşta hayata girerek yıllarca sürebiliyor. Kariyer yoluna kendini kaptıran birçok kişi sağlığını, ailesini hatta kendini göz ardı bile edebiliyor. Bu yolda hata yapmamak çok önemli. Az hata veya hatasız bir şekilde devam edenler sonuçta başarıya ulaşabiliyor. Kariyer yapmak yıllar süren bir süreç ve çabaların boşa gitmemesi için de hata payını en alt düzeyde tutmak gerekiyor. Bakıldığı zaman birçok insanın sıklıkla düştüğü kariyer hatalarının olduğunu görürüz. En sık yapılan kariyer hataları nedir diye araştırdık ve bunları bilerek hedefinize daha kolay ulaşabilmek için sizler için derledik.

En sık Yapılan Kariyer Hataları Nelerdir?

En fazla bilinen ve çok fazla karşılaşılan kariyer hatası meslek seçimi ile ilgilidir. Maalesef çok küçük yaşlarda aile ve çevre baskısı ile mesleğe yönlendirme, yapılan hataların başındadır. Her insanın kendine has bir karakter özelliği ve yeteneği vardır. Bunu göz ardı ederek yapılan bu yönlendirmeler maalesef hatalıdır. Kişinin ilgi ve istekleri başka yönde olabileceği için kariyer yapmak oldukça zorlaşır. İstenmeden ve sevmeden yapılan bir işin getirisi başarısızlıkla sonuçlanır.

Bazı kişiler de kariyer planının hedefinde daha fazla para kazanmak olduğunu düşünür. Bunu medyada yayınlanıp insanları çok para kazanacak diye dolduruşa  getiren mesleklere olan yönlenmeler de görmekteyiz. Fakat sadece para amaçlı yapılan meslek seçimi en sık yapılan kariyer hataları içindedir.  Bu yol uzun sürmeyen ve hayal kırıklığının çok yaşandığı bir kariyer yoludur.

Küçük yaşta işe başlamak, işin her aşama ve dönemine şahit olmak, her kısmı iyi öğrenmek yani çekirdekten yetişme denen durumlar ülkemizde de yaşanmaktadır. Aslında bu yol en sağlıklı olandır. Fakat bazen de damdan düşer misali sektörün ortasına girme durumu da olur ki ,bu da maalesef oldukça önemli bir hatadır.

Sabır kariyer yapmanın en temel gerekliliğidir. Devamlı iş değiştirme, sık yapılan sektör değişiklikleri, sürekli daha yeni şeyler öğrenmeliyim çabasına girmek başarı getirmez. Kariyer yapmanın en güzel ve doğru yolu tek bir alanda kalıp yıllar içinde tecrübe birikimi sağlamaktır.

Kariyer hedefe ulaşmada uzun bir yoldur. Çıkacağınız merdiven basamaklarını sağlam basmak ve tek tek sabırla basmak gerekir. Böylece geriye düşmezsiniz. Eğer gözünüzü en üste diker ve hızlı hareket ederseniz , kariyer basamaklarını ikişer ya da üçer beşer çıkmaya kalkarsanız mutlaka bir yerde sendeler ve düşersiniz.

En sık yapılan kariyer hataları içinde aşırı hissedilen özgüven duygusudur. Ben her şeyi bilirim ve en iyi ben yaparım demek çok gereksiz bir özgüven şeklidir.  Ne kadar iyi olursanız olun mutlaka bilmediğiniz ve öğrenmeniz gereken bir şeyler vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ