Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

En Çok Merak Edilen Kiracıların Hakları Nelerdir?

En Çok Merak Edilen Kiracıların Hakları Nelerdir?

Tayin olanlar, yeni evlenenler, ev alacak durumu olmayanlar, öğrenciler yani birçok insan kirada oturmaktadır.

En Çok Merak Edilen Kiracıların Hakları Nelerdir?

Tayin olanlar, yeni evlenenler, ev alacak durumu olmayanlar, öğrenciler yani birçok insan kirada oturmaktadır. Fakat birçok kişi haklarının neler olduğunu bilmiyor. Kirada oturanların ne gibi hakları ver? Bundan ne kadar haberleri var? Kiracıların hakları nelerdir?

Yeni Dönemle Başlayan Haklar

2012 yılının temmuz ayında yürürlüğe girmiş olan Borçla kanunu ile kiracı ve ev sahibi arasında yeni dönem başlamıştır. Tahliye ve kira konuları yeniden Borçlar Kanunu’nda yer almış ve düzenlemeler getirilmiştir. Yeni düzenlemelerle hem kiracıya hem de ev sahibine yeni haklar tanınmıştır. Borçlar kanunu kapsamında sağlanan bu hakların neler olduğu ve bu hakların doğru bir şekilde kullanılabilmesi adına ve hiç kimsen zararlı çıkmaması için oldukça önemlidir. Şimdi de Borçlar Kanunu ile yeniden düzenlenen bu haklar nelerdir? Ona bakalım.

Kiracıların Yeni Hakları

Yeniden düzenlenen Borçlar Kanunu’nda kiracı olan kişi süre verilerek imzalanan sözleşmenin dolmasına 15 gün kala aksini söylemediği sürece sözleşmede yazan şartlarla bir yıl daha süresini uzatmış sayılır. Böylece ev sahibi kendi isteğine göre süre bitiminde sözleşmeyi bitiremiyor.

Süresi belirtilmemiş kira akitlerinde de kiracılar her zaman için, emlak sahibi ile sözleşmenin başlamasından 10 sene geçtikten sonra fesih bildirimi yaparak sözleşmeyi bitirebiliyor.
Mülk sahibi, kiraya vermiş olduğu konut ile ilgili olarak kiracısına konutu kusurlu şekilde teslim etmiş ve yanıltıcı bilgi sunmuşsa bu durumda kiracı sözleşmeyi fesih edebilir. Aynı zamanda kiracı bu nedenden dolayı kiranın düşmesini dahi isteyebilir.

Bu durum konutun tesliminden sonra çıkarsa da geçerlidir. Kiracı konut sahibinden istediği halde kusurlar giderilmezse bu durumda kiracı, indirim ya da tazminat isteyebilir. Ayrıca kusurları kiracının kendisi giderirse bu masrafları kira tutarından düşebilir.

Bulunan kusurların, kiralanan konutun kullanımı engelleyen durumda ise kiracı, konutun bir benzerini isteyebilir. Ya da fesih etme hakkına sahip fakat daha önce ödediği kira parasını geri isteyemez.
Konut sahibinin bilgisi dahilinde ve yazılı rızasıyla işyerinde veya evinde değişiklik ya da yenilik yapabilir.
Parasal anlamda zora düşen kiracı parasal durumunu belgeleyebildiği zaman kira sözleşmesini feshedebilir ve kira parasını ödemeyebilir.

Kira sözleşmesi yenilenecekse, bir yıl önceki senenin fiyat endeksindeki artışı aşmayacak şekilde geçerlidir.
Çatılı iş yerlerinde ve konutlarda mülk sahibine ödenen depozito ücreti üç aylık kirayı aşamıyor.
Güvence maksadıyla ücret ödenmesi kararlaştırılmış ise kiracı mülk sahibinin onayı olmadan dahi parayı vadeli hesaba yatırabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kolayca Kirala dedi ki:

    kolaycakirala.com olarak şişli günlük kiralık ev hizmeti vermekteyiz. İlgilenen arkadaşlar web sitemizden ulaşabilirler.

BİR YORUM YAZ