Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

En Çok Merak Edilen! Çocuğum Neden Çok Sinirli?

En Çok Merak Edilen! Çocuğum Neden Çok Sinirli?

Çocuklarda sinirli olma durumu genetik bir neden yoksa, Buna neden olarak çevresel ve eğitimsel nedenleri gösterebiliriz. Sinirli çocuk olma hali sonradan öğrenilmiş bir eylemdir.

En Çok Merak Edilen! Çocuğum Neden Çok Sinirli?

Bir çocuk doğuştan sinirli doğmayacağına göre neden bu kadar sinirli olabiliyor? Tabii ki bunun cevabı tek bir  nedene bağlı değildir. Birçok nedenden dolayı sinirlilik olabiliyor. En çok merak edilenler arasında sinirli çocuk konusunu ve bazı nedenlerini sizlere sıralayalım.

Çocuğun yanında sürekli tartışma yaşanıyorsa, örneğin eşinizle sıklıkla tartışıyor ve bunu onun yanında yapmaktan çekinmiyorsanız.

Çocuğunuzun yapmak istemediği bir şeyi ona zorla yaptırmak istiyor ve kabul ettiriyorsanız.

Çocuğunuzla ortak bir sonuç bulmak yerine inatlaşırsanız ve onun bir çüzüm üretmesine fırsat tanımazsanız.

Çocuğunun sizinle konuşurken onu dinlemezseniz ve duymamazlıktan gelerek onu önemsemediğinizi hissettirirseniz.

Aşırı derecede koruyucu davranarak başkası olmadan hiçbir işe yaramaz ve hiçbirşey yapamaz hale getirirseniz.

Çocuğunuza nitelikli zaman ayırmıyorsanız.

Çocuğunuzun yaptığı olumsuz davranışlara sürekli azarlayarak ve suçlayarak yaklaşırsanız.

Yukarıda saydıklarımı yaparsanız büyük olasılıkla sinirli bir çocuk yetiştirmiş olursunuz. Çocuk eğitiminde ailelerin neyi yapıp neyi yapmamalarını bilmeleri oldukça önemlidir. Fakat sinirli olan her çocuk için anormal bir davranış sergiliyor diye de düşünemeyiz. Mesela çocuklar 3 yaş civarında gelişim özelliklerinden kaynaklı normalden daha sinirli olabiliyorlar. Bu yaştaki çocuk kendisi dışında etrafında bir dünyanın olduğunu ve bu dünyada bir birey olduğunu kabul eder. Kendine özgü bir benlik, cinsiyet hissi olduğunu kavrar ve geliştirmeye başlar. 3 yaşına kadar sakin ve uyumlu olan bir çocuk bu döneminde inatlaşmaya ve öfkelenmeye başlar. Bazen aileler bu durunun normal olmadığını düşünerek kaygı duymaya başlarlar. Yapılması  gereken tek şey uygun bir tutum belirlemektir. Zaman içerisinde bu çocuklarda sinir hayli azalacaktır. 3 yaş dönemini atlattığı halde bu durum sürerse uzman bir psikologdan yardım almak oldukça gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ