Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları

Kadınlar, hayatları boyunca birçok hastalığa maruz kalırlar. Fakat bazı hastalıklar kadınların çoğunda ortaya çıkar. En çok görülen kadın hastalıkları yazımızda bu hastalıklardan beş tanesine değineceğiz.

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları

Çikolata Kistleri

En sık rastlanan kadın hastalıklarından biridir. Kısırlık ve ağrıya sebep olabilir. Bazen belirti de vermeyebilir. Muayene, ultrason ve kan testi yapılarak bulunabilir. Gerekli görülürse biopsi de yapılabilir. Tedavisi ilaçlar, cerrahi tedavi ve destek tedavisi ile yapılabilmektedir.

Vajinal Akıntı

En çok görülen kadın hastalıkları arasında olan vajinal akıntı, kadınların hayatını önemli ölçüde etkiler. Enfeksiyona bağlı ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Neye bağlı olduğu tespit edilerek tedavi yöntemi belirlenir.

İdrar Kaçırma

Birçok kadında görülen ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. 35 yaşından sonra daha sık görülür. Tedavisi kolay olan bir hastalıktır.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

Kadınlar tarafından fazla dile getirilmeyen bir hastalıktır. Genellikle bir ağrı nedeniyle doktora gidilmekte ve herhangi bir fizyolojik durum olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer fiziksel bir sebep bulunmazsa psikiyatri uzmanına gönderilmektedir.

Kısırlık

Hormonal dengesizlik, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar gibi nedenlerle kısırlık görülebilmektedir. Bir yıl sonunda eğer hamile kalınmamışsa bir doktora gidilir ve sebebi araştırılır. Bu yönde tedavi belirlenerek kısırlık tedavisine başlanır. Aşılama veya tüp bebek tedavisi uygulanır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ