Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

En Çok Görülen Bahar Hastalıkları

En Çok Görülen Bahar Hastalıkları

Koca kış geçer ama çoğu insan hastalanmaz. Bahar aylarının gelmesiyle beraber, insanların çoğu hastalanır. Hava güzel deyip incelen kıyafetler, birden havanın bozulması bizleri hazırlıksız yakalar. Böylece kışın kendimizi korurken, baharda korunmasız kalırız. Peki en çok görülen bahar hastalıkları nelerdir?

En Çok Görülen Bahar Hastalıkları

Mide hastalıkları

Özellikle gastrit, reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları olan insanlar baharda, daha çabuk hastalanırlar. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Mide ekşimesi, mide yanması, gaz, kusma ve şişkinlik en sık görülen hastalıkların başında gelir.

Üst Solunum Hastalıkları

Bahar ayında havanın güzel olmasına aldanıp, hemen ince kıyafetle giyinip sokağa çıkılır. Bu da hemen soğuk almamıza neden olur. Böylece öksürük, farenjit, geniz akıntısı, hapşırma, kulak ağrısı gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Alerjik Astım

Alerjik astım hastalığı olanlar, bahar aylarında gerçekten de çok zorlanırlar. Bu mevsimde nefes yolları daralır ve iltihaplanma meydana gelir. Nefes yollarının yani bronşların dolamasıyla mukoza şişer ve ödem oluşur. Nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler ortaya çıkar.

Alerjik Rinit

Alerjik rinit saman nezlesi olarak da bilinir. Alerjik sebeplerle mukozaların iltihaplanmasıdır. Evde bulunan küf ve tozlarla beraber, baharın gelmesiyle polenlerin artması da eklenerek kişiyi, daha da etkiler. Geniz akıntısı, hapşırık, burun akıntısı, göz sulanması ve kaşıntı, burun tıkanması, koku alamama gibi belirtiler kendini gösterir.

Ürtiker

Diğer adı kurdeşen olan urtiker, ciltte kaşıntıya, kabarmaya ve kızarıklığa neden olur. Bahar aylarında artan bir hastalıktır.

Bahar Yorgunluğu

En çok görülen bahar hastalıkları arasında bahar yorgunluğu çok sık görülür. Metabolizmada değişiklik meydana gelerek çoğu insanda bahar yorgunluğuna neden olur. Günlük yaşamı oldukça etkileyen bahar yorgunluğu baş ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk ve halsizlik yapar. Bazı kişilerde uyuma isteği belirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ