Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Emel Sayın Kimdir? Emel Sayın Hayatı

Emel Sayın Kimdir? Emel Sayın Hayatı

Türkiye’nin ünlü ses sanatçısı ve oyuncusu Emel Sayın 1945 yılında, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Emel Sayın Kimdir? Emel Sayın Hayatı

1926’da Türkiye’ye gelen muhacir bir aile olan Suat ve Ahmet Sayın ailesinin 4 kız çocuklarından en büyüğüdür. Şenel, Fatoş ve Hülya adlarında 3 kız kardeşi vardır. Anne ve babası Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışan Emel Sayın ilkokula Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlamıştır. O yıllarda anneannesinin yanındadır. Okuldaki şarkı yarışmalarında hep birinci olmuştur. Ortaokulu Konya’da okur. Konya’da okurken ailesiyle birliktedir. Daha sonra Üsküdar’a taşınırlar.

Henüz daha 13 yaşında iken Arif Sami Toker’den müzik dersleri ve eğitim almaya başlamıştır. İleri ki dönemlerde Münir Nurettin Selçuk’tan da özel eğitim ve dersler alır ve üstün yeteneği ile çevresinde hızlıca dikkat çekmeyi başarır.

Emel Sayın Kimdir? Emel Sayın Nereli?

1945 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gözlerini açan Emel Sayın, Makedon göçmeni bir ailenin kızıdır. İlk olarak 17 yaşında Gönül Yazar’ın eşi Necdet Yazar’ın gazinosunda sahne alarak gün geçtikçe ünlemeye başlamıştır. Ülkemize Türk sanat müziği dalında ve fantezi müzik dallarında birçok eserler vermiştir. 1998 senesinde ise devlet sanatçısı unvanı almaya hak kazanmıştır. İlk evliliğini 1966’da İsmet Kasapoğlu ile yaptı ve kısa sürede boşandı. 1976 yılında İsmet Kasapoğlu ile yeniden evlendi ve 1979’da boşandı. 1979 yılında Selçuk Aslan ile evlendi. Eylül 1981’de boşandı. 1986 yılında David Younnes ile evlenen güzel sanatçı 1999’da ayrılmıştır.

Emel Sayın Albümleri

Emel Sayın ilk olarak, profesyonel şekilde stüdyo albüm çalışmasını ise Sus Sus Sus’a imza atarak günümüze kadar gelecek olan, sanat kariyerini başlatmıştır. Emel Sayın aynı yıl Gel Gel Gele ve Doyamadım Sana projelerine 1971 senesinde imza atarak sanat kariyerine iki teklikten oluşan üç ayrı muhteşem plak çalışması ile giriş yapmıştır. Emel Sayın ilk çıkardığı plak projesinde yer verdiği müzik ve şarkı, baş aktör olarak Hülya Koçyiğit ve Erol Büyükburç’un paylaştığı “Sus Sus Kimseler Duymasın” adlı sinema filmine ismini veren şarkının müziği jenerik film müziği olarak yerini almıştır.

Emel Sayın Albümleri Ve Emel Sayın Şarkıları

Stüdyo albümleri

İlk albümü 1971: Sus Sus Sus, son albümü 2006: Emel Sayın Münir Nurettin Söylüyor olmak üzere 28 albümü vardır.

Single / Tekliler

2009 – Haylazım

2011 – Mavi Boncuk

2013 – Hep Bana

Emel Sayın Filmleri

Emel Sayın Filmleri

Emel Sayın Filmleri

İstanbul’a gidişiyle yoğun bir çalışma yapan Yeşilçam filmlerinin mavi boncuğu Emel Sayın, pek çok müzik albümü yaptığı gibi birçok Türk filmlerinde de rol aldı. 1970 yılında ilk defa şampiyon filmiyle sinema alanında yer aldı Ancak, 1970’lerin ortasından itibaren Türk sineması projelerinden uzaklaştı. Yalnızca müzikle ilgilenmeye başladı. Mehmet Ali Erbil’le beraber 2001 senesinde Aşkım Aşkım adlı TV dizisinde oldukça güzel bir rol aldı. Daha sonrasında ise ‘’Karınca Yuvası’’ adlı dizide başrol oynadı. Mavi Boncuk isimli Tarık Akan’la birlikte oynadığı Türk filmi sinemasında adına takma isim konan filmi olarak geçmektedir. Emel Sayın “Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü. 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde elde etmiştir.

1970 – Şampiyon

1971 – Makber, Hicran ve Feride

1972 – Süreyya, Gülizar

1973 – Yalancı Yarim, Düşman

1974 – Mavi Boncuk, Hasret

1977 – Acı Hatıralar

1980 – Rüzgar

2007 – Beyaz Melek

2008 – Aşkım Aşkım, Avrupa Yakası (konuk oyuncu)

2009 – Karınca Yuvası

2013 – Düğün Dernek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ