Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

DÜNYAYA SAĞLIKLI BİR BEBEK GETİRMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Elen Demirbaş

Elen Demirbaş

Bütün anne adayları bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek ister. Hamilelik döneminde anne adayları sağlığına her zamankinden daha çok dikkat etmelidir. Yazımızda anne adaylarının dünyaya sağlıklı bebek getirmek için nelere dikkat etmeli? Konusunda bazı önemli noktalar bahsedilmektedir.

DÜNYAYA SAĞLIKLI BİR BEBEK GETİRMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ? İNCELEYELİM

Anne adaylarının ilk önceliği sigara ve alkolü kesinlikle kullanmamalarıdır. Bu zaten önemli bir kural ve bebeğini düşünen her annenin uygulaması gereken bir husustur.  Hamilelik döneminde aşırı kilo almak veya aşırı zayıf kalmak hem annenin hem de bebeğin hayatını riske sokuyor. Hamilelikte kilo oranı vücudun kitle indeksine göre ayarlanmalıdır. Vücut kitle indeksi de kilonun boyun karesine bölünmesiyle bulunabilmektedir. Doktorunuz bu konuda sizi mutlaka aydınlatacaktır.

Bunun yanı sıra, anne adayının enfeksiyonlardan da korunması gerekmektedir. Ayrıca tansiyon ve şeker ölçümlerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Hamilelik döneminde uzun süre ayakta kalmak veya yine uzun bir süre hareketsiz kalmak da anne ve bebeği tehlikeye atan etkenlerdendir. Bununla ilgili doktorunuzun önerdiği günlük egzersizleri yapmanızda fayda vardır.

Raf ömrü uzun olan ve içerisinde katkı maddesi bulunan ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. İşlenmiş et ürünleri olan sucuk, salam, sosis gibi gıda maddelerine hamilelik döneminde elinizi sürmeyin. Hamileliğin ilk üç ayında günlük alınacak 1600 kcal kalori anneye yeterlidir. Fakat ilk üç aydan sonra bu miktar 2200 kcal düzeyine çıkarılarak, üç ana öğünün yanında üç ara öğün mutlaka eklenmelidir. Ara öğünlerde meyve, süt, yoğurt, hafif sandviçler tercih ediniz. Az pişmiş olmayacak şekilde günde en az iki öğün kırmızı et tüketimi de oldukça önemlidir

İçerisinde bakteri bulundurma ihtimali olan az pişmiş et ve çiğ yumurta gibi besinlerden kesinlikle uzak durun. Pastörize edilmemiş ve küflü peynirleri tüketmeyin. İçerisinde sinir sistemine zarar veren akrilamid maddesinin bulunduğu patates kızartması ve patates cipsi gibi bol yağlı besinler de tüketilmemelidir. Haşlanmış patatesi her zaman tüketebilirsiniz. Dünyaya sağlıklı bebek getirmek için nelere dikkat etmeli? Sorusunun bir diğer önemli cevabı da stresten uzak durmak. Stres erken doğumdan ve ölü doğuma kadar birçok şeyin sorumlusudur. Aynı zamanda bebeğinizin sağlığı açısından besin maddelerinizi, kullandığınız plastik kaplardaki büyük tehlike durumunu göz önüne alarak kesinlikle bulundurmamaya özen gösteriniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ