Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Dünyanın Tek Sahibi Sadece İnsanlar Değildir

Can Dostlar

Can Dostlar

Dünyanın tek sahibi sadece insanlar değildir. Can dostunuzla olan hikayeniz için bana hulya.batunlu@modarazzi.com.tr email adresinden ulaşabilirsiniz. ”Her kim aç bir hayvanı beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.” Charlie Chaplin

Hayvan Sevgisini Bilmeyen Bir İnsandan İyilik Ve Sevgi Beklenemez…

Dünyanın tek sahibi sadece insanlar değildir. Yaşadığımız coğrafyayı bizimle birlikte paylaşan birçok canlı hayatlar, ve bu gezegende yaşamak ve rahatça nefes alma hakkına sahip hayvanlar da vardır. Maalesef biz insanlar birçok değeri tüketiyoruz ve katlediyoruz. Dünya üzerinde çoğu insan empati kurmayı bilmiyor ve hayvanları anlamıyor. Kendi dünyalarından dışlayarak dünyanın tek yaşayan canlısının kendileri olduklarını düşünüyorlar. Oysa ki her insanın içinde az da olsa hayvan sevgisi mutlaka barınmalıdır. Hayvan sevgisini bilmeyen bir insandan iyilik ve sevgi beklemek de çok zor olsa gerek.

Dünyanın Tek Sahibi Sadece İnsanlar Değildir

Dünyanın Tek Sahibi Sadece İnsanlar Değildir

Dünyanın Tek Sahibi Sadece İnsanlar Değildir

Bir hayvanı sevmeyi öğrenmek aslında çocuklukta başlar. Fakat zaman içerisinde büyüdükçe bu duygudan bazı sebeplerle uzaklaşılır hatta tamamen yitirilir. Aile, sosyal hayat, iş derken o çocukken yaşanılan saf ve katışıksız duygu hayatın içinde kaybolup gider. Etrafımızdaki hayvanlara sırt çevirerek ötekileştiriyoruz. Hatta hayvanları seven ve onlarla birlikte hayatı paylaşan insanların davranışlarına bile hayret verici bir olay, gereksiz bir zaman ayırımı gibi bakıyoruz. Bir kişiye çok kızıldığı zaman “hayvan gibi insan” kelimesini kullanmak bile ne kadar insan benliğine yapışmış içgüdüsel bir dışlama ifadesi değil midir?

Çocukken annemin bana anlattığı masalları hatırlıyorum, okuduğum hayvan resimleriyle dolu hikaye kitaplarını ve onların yüreğime dokunan küçük sevimli hayatları, hatta izlediğim çizgi filmleri. Ne kadar çok can dostu hayvan vardı bu masallarda, ve izlediğim çizgi filmlerde. Evimizin kedisi, komşumuzun sürekli havlayıp mahallemize bekçilik yapan köpeği, anneannemle dedemin köyündeki  kuzular, koyunlar, tavuklar, dedemin can dostu Suzi isimli köpeği, anneannemin ise peşinden hiç ayrılmayan ismi olmayan çirkin kedisi. Bunlar hayatımızın bir parçası, sosyal hayatımız ve duygularımız içinde yer eden sevgiyi, koruma içgüdüsünü, sorumluluğu, sahiplenmeyi ve vijdan duygusunu bize hatırlatan değerler topluluğuydu.

Teknoloji sayesinde her gün sosyal medyada hayvanlara yapılan acımasız, insanlık dışı işkenceleri görmekteyiz. Şunu bilin ki; Bu kadar çok hayvan sever kişinin isyanı ve çaresizce mücadelesini sosyal medyada görme sıklığımızın çoğalmış olması, doğada yaşayan o kadar çok hayvanın bilinçli veya bilinçsizce katledilişi ile doğru oranda yükselmektedir.

Yaşantımızın büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirmekteyiz. Doğadan, yaşamdan ve bire bir iletişimden uzaklaşıp her şeyi elimizdeki cep telefonu veya tabletlerle yaşayarak, tüm güzel anları ve acıları bile bu aletler aracılığıyla dünyaya yayınlıyoruz. Elbetteki günümüz dünyasının yaşam standartlarını en iyi şekilde kullanmak ve sosyalleşmek en doğal hakkımız.

Can Dostlar köşesini hazırlarken kafamda tek bir düşünce vardı. Geçmişte masallara ve çizgi filmlere konu olan hayvan dostlarımızı, günümüzde bilgisayar oyunlarındaki hırs, mücadele, galip gelme ve kazanma duygusu içeren teknolojik oyunlarla büyüyen çocuklarımıza bir nebze de olsa hayvan sevgisinin yaşama kattığı güzelliğini, hayatın içinden gerçek hikayelerle ulaştırabilmek. Siz değerli Modarazzi.com.tr takipçilerinden her hafta, bir can dostu ve onun ailesini konuk edeceğimiz köşemizi takip edip, hatta çocuğunuzla bu hikayeleri paylaşmanızı diliyor, sizin de kendi can dostunuzla olan hikayenizi benimle paylaşmanızdan mutluluk duyacağımı ifade etmek isterim. Sizden gelen bu güzel hikayeler Modarazzi.com.tr’de ki ‘Can Dostlar’ köşesinde yayınlanacak, belki dek kalbinde hayvan sevgisi olmayan ya da bunu unutan birçok insan, sizin can dostunuzla yaşadığınız hikayeyi okuyup yüreğinde bu duyguyu hissetmeye başlayacaktır.

İlk paylaşımı kendim ve can dostum Donald ile yapacağım. Bir sonraki paylaşımım da okuyabilirsiniz. Donald benim yıllarca birlikte hayatı paylaştığım fakat şu anda ömrünün son aşamasını daha fazla uyuyarak, daha az aktivitelerini yerine getirerek ve sessizce dinlenerek, kocaman güzel gözlerinde hayatı yorgun bakışlarla takip eden köpeğim.

Can dostunuzla olan hikayeniz için bana ulaşma adresiniz hulya.batunlu@modarazzi.com.tr heyecanla bekliyorum. Saygılar…

”Her kim aç bir hayvanı beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.” Charlie Chaplin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ