Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Dünya Miras Listesinden Bir Kent: Efes Antik Kenti

Dünya Miras Listesinden Bir Kent: Efes Antik Kenti

Dünya Mirası listesinin önemli isimlerinden biri de İzmir’e bağlı Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’dir. Efes Antik Kenti, Selçuk Kalesi, İsa Bey Hamamı, St. John Bazilikası, Çukuriçi, Höyük ve Artemision’dan oluşmaktadır.

Dünya Miras Listesinden Bir Kent: Efes Antik Kenti

Efes antik dönemin önemli merkezlerinden bir tanesidir. Tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Beylikler ve Osmanlı Dönemi ile 9000 yıllık bir yerleşim yaşanmıştır. Ticari ve kültürel anlamda önemli bir liman şehri olmuştur.

Helenistik ve Roma dönemleri ile ilgili mimari ve kentleşme açısından dini tarihe de ışık tutan simgeler taşıyan Efes Antik Kent, dönemlerinin en yüksek mimari ve kent planlama örneklerini taşımaktadır. Aynı zamanda Efes antik seyahat sevenlerin en fazla rağbet gösterdiği yerlerden biri olmaktadır.

Antik Dönemin 7 Harikasından Biri: Artemision

Dünya Miras Listesi

Dünya Miras Listesi

M.Ö 6. Yüzyıl olarak tarihlendirilen Artemision Kültür Merkezi dünyanın 7 harikasından biridir. 431 tarihi Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul edildiği tarihtir. Meryem Kilisesi Ekümenik Konsülün gerçekleştiği yer olarak kabul edilir.

İ.S 2. Yüzyılda ortaya çıkan bir Hristiyanlık geleneğine göre İsa’nın havarilerinden biri olan Aziz Yohanna yani St. Jean İncil’in yazarıdır. St. John’ın mezarının üzerinde inşa edilen Bazilika, Erken Hristiyanlık dönemine aittir. Burası günümüzde Hristiyanlar tarafından hac mekanı kabul ediliyor.  Meryem Ana Evi ve  Beylikler dönemine yapılan İslam yapıları da  Efes Antik Kenti dini tarihi açısından da birçok birikimi barındırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ