Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Doğu Ekspresi İle Muhteşem Seyahat

Doğu Ekspresi İle Muhteşem Seyahat

TCDD birçok şehre gerek ulaşım amaçlı, gerekse gezi amaçlı periyodik olarak tren seferleri düzenlemektedir.

Doğu Ekspresi, Ankara’dan başlayarak Kars’ta son bulur. Kompartımanlı bir tren seferidir. Doğuda birçok şehirden geçtiği için Doğu Ekspresi adını almıştır.

Doğu Ekspresi İle Muhteşem Seyahat

Ucuz, yorulmadan ve üstelik güzel manzaraları, dağları dereleri doya doya seyrederek, 62 saatte (Gidiş 24 saat – Dönüş 24 saat – Konaklama 14 saat) tamamlanması mümkün.

Her gün Ankara’dan 17:58’da Kars’tan 08:10’de kalkıyor. Doğu Ekspresi güzergahı ise: Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars.

Yol durumundan dolayı duraklara hangi saatlerde ulaşacağı ve ne kadar duracağı belli olmuyor.

Tren küçük istasyonlarda 2-3 dakika büyük şehirlerde 6-7 dakika duruyor.

İsterseniz İstanbul veya Eskişehir’den de yüksek hızlı tren ile Ankara’ya seyahat edebilirsiniz. Fakat bunun için ayrı bir bilet almanız gerekiyor ve tek yön fiyatı 70 TL’dir. Böylece Ankara’da ki yeni tren garına yüksek hızlı tren ile gelip, oradan Doğu Ekspresi seyahatine başlayabilirsiniz.

Tren gezisi için vagonların özellikleri çok önemlidir.

Doğu Ekspres Vagonları

Pulman vagon: Normal koltuklu vagon’dur. Bir tarafta 2 çiftli koltuk bir tarafta 1 tekli koltuk vardır. Koltuklar oldukça geniştir. Fakat Doğu Ekspresi ruhunu bu vagonlarda yaşayamazsınız.

Yataklı vagon: Bir kompartımanda 2 kişilik, biri altta biri üstte yataklar var. Kompartıman içinde mini buzdolabı, priz, masa ve lavabo (tuvalet değildir) da var. Konfor açısından kesinlikle yataklı vagon uygundur. Trenle Kars gezisi bu vagonlarda daha rahat olmaktadır.

Yemekli vagon: 4’er kişilik masalar halinde restorandan oluşan vagon’dur.

Kars ve etrafında başka bir dünya var. Hiç bir şey tanıdık değil, o yüzden de mecralı bir gün geçirirsiniz.

Çıldır Gölünde bir Çıldırlı, bir Eskimo gibi buzu kırarak balık tutmak çok eğlencelidir.

Kars ve çevresinin doğası ülkemizde yaban hayatının devam ettiği ender yerlerden. Kurtlar, vaşaklar, ayılar, tilkiler buralarda dolaşıyor.

Kars bölgesi, özellikle Allahuekber Dağları, Kuyucuk Gölü ve Sarıkamış Dağları ülkemizde en fazla kuşun gözlemlendiği yer. Sadece Kuyucak Gölü’nde, Dünya Kuş Gözlem Gününde bir günde yaklaşık 81 türden 40,000 kuş gözlemlenmiş, ama totalde en az 207 türden on binlerce kuşu barındırıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ