Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Doğru Olarak Bilinen Yanlış Bilgiler (Cinsel Mitler)

Doğru Olarak Bilinen Yanlış Bilgiler (Cinsel Mitler)

Doğru olduğu düşünülüp kulaktan kulağa aktarılan yanlış bilgiler. Yazımızda toplumumuzda özellikle aşk ve ilişkiler kavramında sık rastlanan ve yaygın olan cinsel mitler konusuna değineceğiz.

Doğru Olarak Bilinen Yanlış Bilgiler (Cinsel Mitler)

Cinsel Mitler toplumdaki kişilerin cinsellikle alakalı kulaktan kulağa aktırılan yanlış düşünceleri benimsemesine denir. Fazla konuşulmaktan kaçınılan bir konu olduğu için maalesef günümüzde cinsellik kulaktan dolma bilgilerle sınırlı kalabiliyor. Her ne kadar da teknoloji dünyasında yaşıyor olunsa ve birçok bilgiye internet üzerinden sahip olma imkanları olsa da yine de cinsellik kulaktan dolma bilgiler ve bazı düşünceler ile kalıplaşabiliyor.

Cinsel eğitimin küçük yaşlardan itibaren verilmesi gerekli olsa da maalesef bu pek fazla benimsenmiyor. Böylece büyüme sürecinde cinsel midler kişilerin bilinçaltılarına yerleşiyor. Cinselliğin kaçınılan bir konu olması ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere dönüşüyor. Elbetteki buna en önemli sebep de cinsel eğitimin yetersizliği ve neredeyse hiç olmayışını neden gösterebiliriz.

En önemli cinsel mitleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Cinselliği erkek başlatır çünkü erkek bu konuda daha bilgilidir.

Erkek cinsel ilişki için her zaman müsaittir ve her zaman bunu ister.

Cinsellik içgüdüsel bir davranıştır, öğrenilmesi gereken bir şey yoktur.

Cinsel  ilişki anında konuşulmaz.

Penis boyu önemli olup iyi bir sevişme için çok önemlidir. Alınan zevk penis boyuyla doğru orantılıdır.

Mastürbasyon oldukça zararlıdır.

Cinsel fantazi tamamen ahlaka aykırıdır.

Erkekte sertleşme sorunu varsa buna sebep kadındır.

Yaşlanma cinsellik hissini bitirir.

Cinsel ilişki de önemli olan tek şey başarıdır.

Bu cinsel mitleri oluşturan en önemli etken yanlış bilgilenmelerdir. Buna sebep olan en önemli etmenlerin başında da pornografik yayınlar, arkadaş çevresi, aile faktörü ve birçok elektronik kaynaklar gelmektedir. Bütün bu yanlış bilgiler kişide suçluluk duygusu, kaygı, başarısızlık hissi yaratır. Cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Böyle durumlarda bir cinsel terapi uzmanından yardım almak doğru bir harekettir. Bu terapiler cinsel mitlerin yanlış bir düşünce olduğunu aktardığı gibi esas olan kişinin bunun bilincine vararak bunun yanlış bir düşünce olduğunu benimsemesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ