Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Doğru iletişim, karşınızdaki kişinin yapısına ve karakterine de bağlıdır biraz. Neden derseniz, ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini, nasıl konuşmanız gerektiğini bilmeniz için tanımanız gereklidir.

Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Hangi olaya nasıl tepki veriyor, nelere sinirleniyor, nelere seviniyor gibi ayrıntıları bilmek iletişim kurmakta oldukça faydalı kriterlerdir. Ve tanıma süreci her iki taraf için de geçerlidir. Ayrıca karşılıklı anlayış, hoşgörü, sevgi ve saygı, olmazsa olmazlar arasındadır. Tek taraflı anlayış, sevgi ve saygı sizi bir yere kadar götürür. Belli bir zamandan sonra yorulur ve sıkılırsınız. Bu da ilişkinizi zora sokar. Hatta sonu ayrılmaya kadar gidebilir.

Öncelikle düşünce, duygu ve bakış açısı kişiden kişiye değişir. Bunu bilerek hareket edilmelidir. Kendi bildiğinizi ya da doğru sandığınız şeyde ısrarcı olmamalısınız. Sizin sevdiğiniz birini, bir şarkıyı, kitabı, yemeği sevmek zorunda değil. Onun da kendi zevkleri, nefretleri, hırsları ve görüşü var. Anlayışlı olmalısınız. Mutlaka ortak bir noktanız vardır. Onları bulmaya çalışın. Beraberken keyif alabileceğiniz şeyleri yapmaya çalışın. Bazen ayrı ayrı zaman geçirin ve kendi sevdiğiniz fakat onun sevmediği şeyleri yapmak için kendinize fırsat tanıyın.

Kırıldığınız konuların üstünü kapatmayın. Nedenleri ile birlikte anlatmaya çalışın. Gereksiz kaprisler yapmayın. Küskünlüğünüzü uzatmayın. Gurur meselesini fazla abartmayın. Karşı tarafın adım atmasını beklemeyin. Siz de adım atın. Bağırıp çağırmadan önce, sinirinizin geçmesini bekleyin. Çünkü o sinirle ağzınızdan çıkan bir söz ilişkinizi bitirmeye yetebilir. Sorumlukları paylaşın. Tek başına bir şeyleri yapmaya çalıştığınızda çok yorulabilirsiniz. Tüm sorumlulukları üstlenmeyin. Bu söylenenler belki biraz zor gelebilir. Fakat mutluluğun yolu karşılıklı sevgi, saygı ve anlayışta.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ