Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Diyet Yaparken Yo Yo Sendromu Yaşanmasının Nedenleri

Diyet Yaparken Yo Yo Sendromu Yaşanmasının Nedenleri

Yo yo sendromu, diyet yapıldığı halde zayıflamanın aksine daha fazlasını alma durumuna denir. Sürekli olarak yemek yeme isteği de Yo Yo sendromuna neden olmaktadır.

Diyet Yaparken Yo Yo Sendromu Yaşanmasının Nedenleri

Yo yo sendromuna neden olan diğer sebepler ise kilo verme amaçlı yapılan ve kendi bünyesine uymayan yanlış diyetler, kilo verene kadar spor yapıp, kilo verdikten sonra sporu bırakma, psikolojik nedenler, zayıfla hapları, diyet kampları ve depresyondur. Fazla kilolu insanlar, kalorisi düşük yiyecekler tüketerek kilo kaybederler. Ancak bu kilo kayıpları yağlardan değil, kaslardan olur. Bu şeklide yapılan diyetler, metabolizmayı yavaşlatır. Sonuç olarak diyet bırakıldığında verilen kilolar, daha fazla olarak geri dönüyor. Enrjisi düşük yiyecekler tüketerek yapılan diyetler, enerjiyi düşürür ve insan tembelleşir, hareketleri azalır. Çünkü çokçabuk yorulmaya başlar. Bu nedenle birçok kişi, diyet yaparken kilo veremez ya da verdiğinin daha fazlasını alır.

Yo Yo Sendromu Engellenebilir mi?

Evet engellenir. Burada yapılması gereken, diyet yapmaktan vazgeçip sağlık beslenmeye yönelmektir. İlk başlarda nasıl yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda bir diyetisyenden yardım almak en iyisi olacaktır. Böylece nasıl beslenmeniz gerektiğini bilir, ona göre davranabilirsiniz. Aynı şeyleri tüketmektense yaşınıza, kilonuza ve boyunuza göre yağ, protein, karbonhidrat almanız daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Ana öğünlerde fazla yememek için ara öğünler tüketmelisiniz. Bu ara öğünlerde sebze, meyve, süt, yoğurt ve kuruyemiş tüketebilirsiniz. Biraz da hareket ederek hem sağlıklı kalırsınız hem de kilo almazsınız. Ayrıca günde 2 veya 2.5 litre su tüketmek kalıcı kilo kaybına neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ