Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

DİŞ ÇÜRÜKLERİNE DUR DEMEK ELİNİZDE

DİŞ ÇÜRÜKLERİNE DUR DEMEK ELİNİZDE

Diş Çürüklerine Dur Demek Elinizde

Yemek sonrası tüketilen gıdalardan unlu ve şekerli olanların artıkları ağızdaki bakterilerle birleşince asit üretmektedir. Asit dişin mine tabakasını aşındırır, dirençli ve sert yapısını yıpratarak dişteki mine tabakasının çözünmesine sebep olur. Minede ki bozulma da dişte çürüme başlamasına sebep olur. Ayrıca ağız hijyeninin bozuk olması da bakteri oluşturduğundan dişlerde çürümeye olanak sağlar. Diş çürüklerine dur demek elinizde. Nasıl mı? Dikkatlice önerilerimizi sağlık ve sıhhatiniz okumanızı tavsiye ederiz.
Bazen kalıtsal ve bünyesel etkenlerden de zayıf gelişen diş yapısı, bunun yanında tükürüğün de bileşimi diş çürümelerinde etken olabilir. Çürük diş size belirtiler verir. İlk belirti dişte oluşan kahverengi kavite boşluğudur. Ayrıca ağızda hiç de hoş olmayan koku, tatlı yerken, soğuk ve sıcak içecek yudumlarken ağrı oluşması diş çürüğünün habercisidir. Bazen de gizli ve ağrısız çürükler olabilir. Bu tarzdaki çürükleri sadece diş doktoru röntgen kullanarak tespit edebilmektedir. Dişlerinizi sürekli temiz ve bakterilerden uzak tutmayı alışkanlık edinmeniz çok önemli. Çürüme her zaman dişin dış yüzeyinden başlar. Bu da mine tabakasıdır. Eğer tedavi edilmezse içe doğru ilerler. Sinirlere ulaşır ve diş sinirini enfekte eder. Şiddetli ve uzun süren zonklamalar başlar. En kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Diş çürümesini önlemek için ne yapılmalıdır?

Diş yapınıza ve diş sağlığı için uygun diş fırçası, diş macunu ve temiz su ile her öğün sonrası dişlerinizi fırçalayın. Gıda artıklarından tamamen kurtulmak için diş aralarını temizlemek için diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca gece yatarken ağız çalkalama suyu ile gargara yapmak en etkili çözümdür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ