Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Bir evi ev yapabilmenin, kişiliğinizi yansıtabilmenin ve bütün zevklerinizi sergileyebilmenin anahtarıdır dekorasyon. Dekorasyon yaparken, eşyaların uyumu kadar renklerin de önemi büyüktür. Peki evinizi dekore ederken hangi rengi nasıl kullanabileceğiniz biliyor musunuz? İşte size dekorasyonda renklerin önemi.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Sarı Rengin Kullanımı

Sarı, sıcak bir renktir. İnsana umut, heyecan, neşe ve özgürlük duygusu veren bir renktir. Mutfak, dinlenme odaları ve evinizin kuzeye bakan alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Yatak odaları için uygun bir renk değildir.

Kırmızı Rengin Kullanımı

Enerjisi oldukça yüksek bir renktir. Bizlerde heyecan, tutku, iyimserlik, macera ve sıcaklık duygularını uyandırır. İştah açma özelliğinden dolayı mutfakta tercih edilen bir renk değildir. Yatak odası için uygun bir renktir. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır. İnsanlarda sinir ve baş ağrısı yapabilir.

Turuncu Rengin Kullanımı

Hem kırmızının hem de sarının özelliklerini taşıyan bir renktir. Sağlık, heyecan, enerji, mutluluk, canlılık ve pozitif duygular uyandırır. Çocuk ve oturma odaları ile mutfakta kullanılabilen bir renktir.

Yeşil Rengin Kullanımı

Yeşil doğanın rengidir. İnsana dinginlik, huzur, denge, güven ve paylaşma duygusu verir. Fazla kullanıldığında ise kıskançlık, tembellik ve umursamazlık duyguları uyandırır.

Mavi Rengin Kullanımı

Sonsuzluğun ve denizin rengidir. Güven ve huzur verir. Aynı zamanda stresi engeller. Koridorlarda, yatak odalarında ve oturma odalarında kullanılabilen bir renktir.

Mor Rengin Kullanımı

Mor kendine güvenin ve asaletin rengidir. Dinlendirici, sakinleştirici ve aynı zamanda verimlilik ile yaratıcılık duygularını uyandırır. Yatak odasında kullanılabilir.

Siyah Rengin Kullanımı

Soğuk ama asil bir renktir. İnsanlarda karamsar duygular uyandıran bir renktir. Dekorasyonda fazla kullanılmaması gereken bir renktir.

Beyaz Rengin Kullanımı

Temizlik ve saflığı temsil eder. Dekorasyon açısından bakıldığında kullanımı zor bir renktir. Fakat her şeyle uyum sağlayabilen bir renk olması ile renkli objeler kullanarak hareketlilik kazandırılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ