Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Yeni bir ev aldınız ya da evinizi tadilat ettiriyorsunuz. Koltuklar, halılar, aksesuarlar gibi birçok şeyi değiştirdiniz. Peki aydınlatmalar.

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Ev dekorasyonunda es geçilen şeylerden birisi aydınlatmalar. Aslında aydınlatma ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir unsurdur. Kullandığınız mobilyalar, koltuklar ve aksesuarlar doğru bir aydınlatma ile daha da güzel görünebilir. Aydınlatma olarak aplik, lambader, lamba, avize, abajur, duvar aydınlatması, yer aydınlatması, tavan aydınlatması seçenekler arasında. Aydınlatmalar her an değiştirebileceğiniz şeyler değildir. O nedenle alırken kaliteli, uzun ömürlü ve kullanışlı ürünler seçmelisiniz. Aydınlatma odanın dekorasyonunu, genişliğini ve odanın kullanımını etkileyen bir husustur. Eğer doğru aydınlatma seçilirse hem evlerimizde hem de iş yerlerimizde görüntü ve hissettirdiği duygular çok farklı olacaktır.

Özellikle büyük mekanlarda kullanılan aydınlatmalar çok önemlidir. Odanın büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Odanızda açık renkler kullanılmışsa daha renkli lambaderler ya da abajurlar kullanarak renk katabilirsiniz. Tam tersi odanızda koyu renk kullanılmışsa daha sade ve açık tonlarda aydınlatma kullanmalısınız.

Son yıllarda o kadar farklı ve güzel aydınlatma seçenekleri çıktı ki insan seçim yapmakta zorlanıyor. Avizeler, sarkıtlar gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Modern bir dekorasyon istiyorsanız taşlı avizeler yerine daha sade ve şık aydınlatmalar seçebilirsiniz. Bunun yerine sarkıtlar veya lambader seçilebilir. Klasik bir tarz seviyorsanız avizelerde oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.

Güzel Bir Aydınlatma İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle avize kullanmak yerine ayaklı lamba, tavan lambası, abajur veya sarkıtlar kullanabilirsiniz.

Odanızın farklı yerlerine yüksekliği farklı olan aydınlatmalar seçerek ışık seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Mutfak için ışığın seçimi çok önemlidir. Ya yemek yapacağınız yere ya da masanın üzerine gelecek şekilde yani ihtiyacınıza göre seçmelisiniz.

Banyoda aydınlatma kullanımı aynanın yakınında veya yanlarında olmalıdır. Böylece gölge yapmaz ve tıraş olurken ya da makyaj yaparken daha rahat ışık alırsınız.

Yemek odalarında ise masanın üzerinde olması hem şık görünecek hem de iyi bir aydınlatma sağlayacaktır.

Aydınlatma dekorasyonun ayrılmaz parçasıdır. Fakat sizin neyi istediğiniz de önemlidir. Ruh halinizi yansıtması açısından önemli bir ayrıntıdır. Işık düzeyi ayarlanabilir aydınlatmalar seçebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman ışığı yükseltir, istediğiniz zaman ise ışığı düşürürsünüz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ