Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

DANS ETMENİN YAŞANTINIZA 7 KATKISI

DANS ETMENİN YAŞANTINIZA 7 KATKISI

Dans özellikle kadınlar için ömür boyu vazgeçilmeyen tutkulardan bir tanesidir. Tarihin sayfalarına baktığımız zaman dansın ne kadar eski ve hemen hemen tüm uygarlıklar içinde ne kadar önemli ve hayata bağlayıcı bir aktivite olduğunu da görebiliriz. Dans neşeyi, duygusallığı, özgürlüğü, dinamikliği ve ruhun gençliğini ortaya koymada büyük bir etkendir. Ünlü filozof Friedrich Nietzsche “Bu hayatta bir kere olsun dans etmediğimiz her gün, kayıp bir gündür” demişti. Doğru da söylemiş. Çünkü dans müzik ile birlikte ruhunuzu tahmin edemeyeceğimiz bir güzelliğe ve zevke sürükler. Dans dünyada yeri doldurulamaz bir duygusal aktivitedir. Eğer siz de dansdan uzak yaşıyor ve bu tutkuyu keşfetmeyi düşünüyorsanız modarazzi.com.tr ekibi olarak sizin için hazırladığımız yazımızı mutlaka okuyun. İşte dans etmenin yaşantınıza 7 katkısı;

Dans Etmek Kalp Dostudur

Dans etmenin en önemli özelliklerinden biri aerobik etkisi olduğu için uzun vadede kalp sağlığınıza olacak olumlu etkisidir. Yapılan birçok araştırmanın sonucunda dans edenlerde, etmeyenlere oranla kalp krizi riskinin yarıya indiği saptanmıştır. Elbetteki kalp sağlığınıza katkı sağlayan birçok aktivite olsa da, şüphesiz ki bunlar içerisinde en eğlenceli olanı dans etmektir.

Kendinize Olan Özgüven Artar

Sevdiğiniz bir müziği duyduğunuz zaman ritmik hareketlerle sağa sola sallanmaya başlarsınız. Sosyal çekincelerden dolayı canınız istediği zaman herkesin içinde bu aktiviteyi yapmakta zorlanırsınız. Utangaçlık ve çekingenlik yüzünden dans pistine çıkıp da dans etmekten çekinirsiniz. Fakat bu korkunun üstesinden gelmeyi başardığınız takdirde zaman içerisinde kendinize olan özgüveniniz artacaktır. Diğer konularda da kendinize yaptığınız gereksiz kısıtlamalardan zamanla kurtulmuş olup hayatı daha güzel ve eğlenceli yaşamaya başlayacaksınız.

Mutluluk Hormonlarınız Yükselir

Mutluluk hormonu diye adlandırılan endorfin belli durum ve aktivitelerde ortaya çıkar. Bu değerli hormon vücudunuzun ve ruhunuzun mutlu olduğu durumlarda salgılanır. İşte vücudun endorfin salgıladığı aktivitelerden bir tanesi de dans etmektir. Demek ki dans sizi hayattaki en önemli şeylerden biri olan mutluluğa yaklaştıran aktivitelerden bir tanesidir. Böyle bir mutluluğa hayır denebilir mi?


İyi Ve Etkili Bir Egzersizdir

Dans ettikçe dayanıklılık ve gücünüzün ayrıca esnekliğinizin geliştiğini fark edeceksiniz. Belli başlı klasik egzersizleri bile uygulamayan kişiler için de son derece yararlıdır. Dansa ilk başladığınız günlerde bile doğal olarak vücudunuzun zorlandığını hissedeceksiniz. Çabaladıkça ve buna alıştıkça size bunun geri dönüşü olumlu olacaktır. Zaman içerisinde daha güçlü, daha enerjik ve daha dinç olduğunuzu keşfedeceksiniz. Ayrıca sürekli dans etmek kilo vermenizi bile kolaylaştıracaktır.

Zihniniz Daha Güçlü Olacaktır

Her ne kadar da fiziksel bir aktivite gibi görünse de zamanla bunun o kadarla kalmadığını fark edeceksiniz. Kendinizi mutlu hissettirmeye olan katkısı yanında dans, hafıza ile karar verme becerisi gibi zihinsel açıdan da katkıda bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucu dansın Alzheimer hastalığının etkilerini de yok etme ve iyileştirmeye yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır.

Dans Etmek Sosyalleşmenizi Sağlar

Dans etmek sosyal bir aktivitedir. İster partnersiz tek başınıza olun, ister partnerli olun birçok türdeki dans sayesinde ortak bir tutku yaşarsınız. Bu şekilde de ortamlar keşfeder, yeni kişiler ve müzik arcılığı ile birçok güçlü bağlar kurarsınız.

Dans Etmek Sizi Eğlendirir

Bedeniniz ya da zihniniz için yaptığınız her aktivite eğlenceli olmayabilir. Dans etmenin yaşantınıza 7 katkısı arasında insanı eğlendirdiği uzman tarafından açıklanmaktadır. Sağlık açısından katkısı olacağını düşündüğünüz birçok aktiviteyi bazen gönülsüz yapabilirsiniz. Fakat dans bunun tam aksine size fayda sağladığı gibi sizi eğlendirir de. Kendinize bir iyilik yapmak ve hayatınızı daha eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız çok fazla düşünmeyin ve dansa hemen başlayın. Küçük bir hatırlatma yapalım. Yetenek, tutku ve bedeninizi keşfetmek için en iyi yol danstır. Her yaşta ve her ortamda bunu yapabilirsiniz. Asla geç kaldığınızı düşünmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ