Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Çocuklarda “W” Oturuş Şekli

Çocuklarda “W” Oturuş Şekli

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bebeklikten yemek yemesine, yürümesi, büyümesine her adımda beraber tanık oluyoruz. Evet, her hareketleri ilgimizi çekiyor. Gülücükleri, attığı ilk adımlar, anne-baba demesi ve bunu gibi birçok güzellikler.

Çocuklarda “W” Oturuş Şekli

Her hareketlerini zarar görmesin diye takipteyiz. Vücut sağlığı için iyi bir birey olması için emekler sarf ediyoruz. Bunlardan biride çocuklarımızın oturuş şekline dikkatlerimizi yoğunlaştıralım. Evet, görünüşte bir şey aramasak da bu açıklamalardan sonra artık oturuşlarına dikkat edeceğinizi düşünüyorum.

“W” Oturuş nedir?

Diğer bir adıyla kelebek oturuşu olarak adlandırılır. Bu bir hastalık değildir ya da bedensel özür değildir. Yere oturduktan sonra iki ayağını yana doğru oturup açma şeklidir. Sadece dikkat çekmemiz gereken şey oturma şeklinin vücut sağlığını nasıl etkilediği uzmanların söylediklerine göre yaşam ve sağlık kalitesini etkiliyor.

W oturuşun zararları nelerdir?

W oturuş pozisyonu çocuklarda bacak ve kalça kaslarının gelişimi açısından problem yaratabilir. Çocuklar bu oturuş ile bacak ve kalça kaslarının daha kısa olmasına neden olabileceği gibi denge becerisi ve büyük kas hareketlerininde olumsuz etkilenecektir.

Koşma, zıplama, atlama gibi hareketler için çok önemli olan sağ-sol dengesin kurabilme becerisini yetisini kaybedebileceği saptanmıştır. Çocukların kalça kaymalarına sebebiyet verebileceği saptanmıştır.

W oturuş şeklinde çocuğun omurgasının güvende olmadığı bilinmektedir.

W oturuş biçimi çocuğun içe basmasına, düz tabanlığa, kalça çıkıklığına sebebiyet verebilir.

 Oturuş Şekli Nasıl Düzeltilebilir?

Özellikle 3-4 yaş aralığındaki çocuklar ben biliyorum, benim dediğim olacak gibi inatlaşma yapıyorlar. Sizde çocuğunuza öyle oturma, öyle oturursan sen sevmem diyerek yaklaşma gösterirseniz işi inada bindirecektir. Çocuklar ciddi anlamda kelebek oturuş şeklinde kendilerini daha içgüdüsel olarak rahat ve güvende hissettikleri için tercih ediyorlar.

Fakat sizin yaklaşımınız kızar şeklinde ya da emir vererek olursa tam tersini yapacaklardır. Zaten bacak kaslarında gelişim olduğu zaman oturma şeklini düzeltecektir.

Öncelikle kelebek oturuş şeklinde çocuğunuzu otururken gördüğünüzde “öyle oturma ”diye konuşursanız bilinçaltına bu oturuşu kaydetmesine sebep olunacaktır.

Yerde oturmak yerine tabureye oturtabilir, masada yemek yiyebilir ya da faaliyet yapabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ