Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Çocuklarda Tırnak Yemek Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yemek Alışkanlığı

Tırnak vücudumuzda bulunan kemik yapısında fazla olan üretimi dışarıya atmasıyla oluşan el ve ayak parmaklarının ucunda bulunan koruyucu bir tabakadır. Şeffaftır ve cansızdır. Sadece tırnak kökü canlıdır ve tırnak kökünden beslenir. Tatsızdır.

Çocuklarda Tırnak Yemek Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı uzmanların araştırmalarına göre 4-5 yaşlarında çocukların bilinçaltı, düşünce fonksiyonları ya da içerisinde bulundukları ortam, yaşama koşulları, aile bireylerinin davranışları çocukta güvensizlik, içine kapanıklık beraberinde tırnak yemede baş gösterir. Eğer daha küçük yaşlarda tırnak yiyen çocuklarla karşılaşırsanız bu sadece aile bireylerinden model alma, taklit anlamına gelmekte.

Çocuklar için stres kaynakları farklı olabilir; kardeş kıskançlığı, baskıcı ebeveynler, aile içi şiddet, ayrılık, vefat, ailede mükemmeliyetçilik gibi yıpratıcı süreçler tırnak yeme davranışına neden olur. Beraberinde okuldaki arkadaşlarla yaşanan sıkıntılar ya da derslerdeki sorumluluklar bu birçok neden bilinçaltı olarak tırnak yemeyi rahatlama olarak görmektedirler. Eğer ki bu sorunlarla karşılaşıyorsanız hangi sebepten ötürü ileri geldiğini anne ya da baba daha iyi saptayabilir. Nedeni bulduktan sonra çocuğa bir takım uğraşların bulunması ya da birlikte zaman geçirmek ya da ilgili olduğu faaliyetlere yönlendirmek gibi mutlu uğraşlar tedavi sürecini iyileştirilmektedir.

Çocuklarımıza “tırnağını yeme, karnında kurt olur, çek elini ağzından, acı oje sürerim tarzında konuşursak ona bırakmayı değil de tırnak yeme alışkanlığını bilinçaltına kaydetmesine neden oluruz. Daha ileri safhalarda da ayak tırnaklarını bile yediğini görmeye tanık olabilirsiniz. Çünkü çocukların vücutları o kadar esnektir ki ayağını kolaylıkla ağzı çevirebilir. Çocuklarımıza tırnaklarını yedini vurgulamadan gördüğümüz anda” bana bir bardak su getirir misin, kumandayı bulamıyorum yardım eder misin ya da mutfakta bana yardım eder misin deyip onları o an meşgul edip dikkatlerini dağıtmalıyız. Bunun dışında eğer çocuklarımız tırnak yemeğe devam ediyorsa acı oje alıp sürmek ya da ona tırnağını her yediğini gördüğümüzde tehditler savurmak çözüm değildir. Mutlaka bir hekimden destek alabilirsiniz. Anne karnında hissetmemizden itibaren çocuğumuzla ilgili bütün güzel ve iyi niyetli düşünceler nasılsa bebeklik ve çocukluk sürecinde de sevgi ve sabırla devam ettirmeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ