Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Çocuğunuzun İştahını Artıracak  Öneriler

Çocuğunuzun İştahını Artıracak  Öneriler

Çocuğun aç kalacağı kaygısını yaşayan anne ve babalar, beslenme konusunda bazen yanlış adımlar atabiliyor.

Çocuğunuzun İştahını Artıracak  Öneriler

Uzmanlara göre, pratik yöntemlerle iştahsızlık sorunu yaşayan çocuklarınızın düzenli ve dengeli beslenmelerini sağlamak oldukça kolay.

Çocuğunun iyi beslenmediği kaygısı annelerin en önemli endişeleri arasında bulunur. Uzmanlar ise gelişim sorunu olmadıkça iştahsızlığın sorun olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor. Bu durumla ilgili Size çocuğunuzun iştahını artıracak öneriler vereceğiz.

Öncelikle, bebeklikten itibaren beslenmede çeşitliliğe önem verilmesi gereklidir

Sebzeleri değişik şekillerde hazırlayabilirsiniz. Bir öğünde sulu yemek içinde sebze verdiniz ise, bir sonraki öğünde öğünlerde etin yanında garnitür olarak yedirmeyi deneyin.

Besinleri, çocuğunuzun ilgisini çekecek şekilde sunun. Mesela çizgi film karakterlerinin bulunduğu tabak ve bardaklar onların çok hoşuna gidecektir.

Çocuğunuzun iştahını artıracak öneriler içinde sağlık açısından sıvı tüketimi de önemlidir. Yemeklerden önce fazla sıvı tüketmemesine ve mide hacmini doldurmamasına özen gösteriniz. Yemekten önce su, cips, meyve suyu, ve çikolata gibi iştahını kapatacak besinlerden uzak tutunuz. Çünkü acıkan çocuk yemek yerine aperatif gıdaları tercih eder.

Çocuğunuzun eline bebek bisküvisi ve ekmek vermeyiniz. Çünkü bu besinlerle sadece karbonhidrat alırlar ve yemek yedirmek zordur.

Evde çikolata, cips ve bisküvi gibi gıdalar bulundurmayın. Bunları koyduğunuz dolap ya da çekmeceleri boşaltarak yerine; badem, kuru incir, kuru üzüm ceviz, fındık ve kuru kayısı gibi meyvelerden koyunuz. Çocuklar bu duruma önce tepki verse de zamanla bunu alışacaktır. Beslenme konusunda uygun sınırlar koymak, çocuğunuzun iştahını artıracak öneriler içinde yer alır. Her zaman sağlıklı beslenme ilkesini göz önünde bulundurun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ