Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

ÇOCUĞUNUZUN HİPERAKTİF OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

ÇOCUĞUNUZUN HİPERAKTİF OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

ÇOCUĞUNUZUN HİPERAKTİF OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Çoğunlukla yaramaz ve hareketli bir çocuk gördüğümüzde, ‘’kesinlikle bu çocuk hiperaktif’’ diyoruz. Fakat durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Bir yargıya varmadan önce çocuğunuzun hiperaktif olduğunu nasıl anlarsınız? Yazımızı mutlaka okuyun.

Belirtileri

Dikkatini sürdüremez, derslerinde dikkatsizlikten kaynaklanan yanlışlar yapar, ayrıntılara fazla özen göstermez. Onunla konuştuğunuz halde, sizi dinlemiyor sanırsınız. Kendisine verilen görevleri hep eksik yapar, sorumluluklarının farkında değildir ve yerine getiremez. Dersinin başında oturamadığından ödev yapmayı da istemez. Sürekli olarak defterini, kalemini kaybeder. Unutkanlık vardır ve dikkati hemen dağılır. Uzun süre oturtamazsınız ve sürekli hareket etmek ister. Koşturur, bir yerlere tırmanmaya çalışır, hep hareket halindedir. Oyunlarını sessizce oynayamaz ve arkadaşları ile sorun yaşar. Çok fazla konuşur, sorunun tamamını beklemeden cevap vermeye çalışır. Sıra bekleyemez ve insanların sözünü keser. Düzensizdir ve dağınıktır. Her zaman şikayet gelir.

Tedavisi

Eğer hiperaktif bir çocuğunuz varsa, kesinlikle bir uzmana götürüp yardım almalısınız. Tedavi edilmeyen çocuklarda ilerde uyuşturucu kullanmaya kadar varan sorunlar yaşanabilir. Çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin ve ona göre hareket edin. Öğretmen ve doktoru ile işbirliği içinde olun. Nasıl davranmanız gerektiğini bilirseniz, çok daha fazla yardımcı olacaksınız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ