Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Çocuğunuzla Güçlü Bağ Kurmanın Yolları

Çocuğunuzla Güçlü Bağ Kurmanın Yolları

Çocuğunuzla güçlü bağ kurmanın tek şartı  günlük ilişki alışkanlığını edinmektir. Çocuğunuzla aranızdaki bağ güçlü olduğu zaman sevgi bağları da kuvvetlenir ve bunun karşılığını da çocuğunuzdan mutlaka alırsınız.

Çocuğunuzla Güçlü Bağ Kurmanın Yolları

Çocuğunuza verdiğiniz kadar karşılık bulursunuz. Ebeveyn sürecinizde mutlaka verdiğiniz çabalarının karşılığını göreceksinizdir. Bu sayede çocuğunuz sizinle iş birliğine açık olacaktır. Kendisi için neyin iyi olduğunu bildiğinizi hissedecek ve size güven duyacaktır. Peki çocuğunuzla güçlü bağ kurmanın yolları nelerdir? Dilerseniz bunlara maddeler halinde inceleyelim.

Çocuğunuza Gün İçinde Birkaç Kez Sarılın

Uyandığı zaman, bir yere giderken veya döndüğünde, akşamları yatarken mutlaka ona sarılın. Ergenlik döneminde buna biraz olumsuz yaklaşabilir, eğer sakin ve dikkatli bir yaklaşım verirseniz ve onunla fiziksel temas kurarsanız onunla güçlü bir bağlantı kurabilirsiniz.

Çocuğunuzla Oyunlar Oynayın

Eğlenmek ve gülmek çocuğunuzla oyun oynayarak elde edebileceğiniz şeylerdir. İkiiniz için de endorfin ve oksitosin hormanlarının uyarılması çok yarar sağlar. Onunla oyun oynamayı alışkanlık haline getirerek endişeden uzaklaşmasını sağlarsınız. İşbirliği ve yardımlaşma hevesini çoğaltırsınız.

Çocuğunuzla Bağlantıda İken Teknolojiden Uzak Durun

Çocuğunuzla ilgilendiğiniz bir anda çalmakta olan bir müziği kapatarak veya telefonunuzu kapalı duruma getirmek ona sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirecek ve bunu asla unutmayacaktır. Özellikle araba içinde iken bu çok önemlidir. Arabada göz temasından yoksun olmak baskıyı azaltır ve düşündüklerini daha rahat paylaşma fırsatı bulurlar.

Çocuğuna Kendini Özel Hissettirecek Zamanı Ayarlayın

Günde sadece 15 dakika bile yeterlidir. Bu sürede kendinizin ve çocuğunuzun isteklerini değişimli olarak uygulayın. Eğer onun günündeyse siz sadece sevgi gösterin. Bırakın sizi çocuğunuz yönlendirsin. Kendi gününüzde ise zamanı aktivitelerle doldurun. Sorun çözücü tedevisel amaçlı oyunlar oynayın.

Dengesiz Duygu Davranışlarını Hoş Karşılayın

Bazen duygularını ifade edebilmekte zorlanabilir. Hoş karşılayın. Aksini yaparsanız bu davranışlarını etkiler. Bazen duygu patlaması yaşayabilirler. Bunu doğal karşılayın, kabullenin ve öfkenize sahip çıkın. Ağlayabilir, öfkelenebilir. Gözyaşlarını ve öfkesini kimseye göstermek istemeyebilir. Fakat size güvendiği için bunu sizinle yaşayacaktır.

Çocuğunuzu Dinleyin Ve Empati Kurun

İlişki her zaman dinlemeyle başlar. Bazı şeyleri çocuğunuzun bakış açısından görebilme alışkanlığını mutlaka edinin. Onu dinlemek ve saygıyla yaklaşmak çözüm üretmenizi sağlayacaktır. Onu çıldırtan nedenin altında neler var görmenizi kolaylaştıracaktır. Empati kurmayı ve dinlemeyi asla unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escort