Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

ÇOCUĞUNUZA KİTAP OKUMAYI SEVDİRECEK YÖNTEMLER

Teknoloji çağında yaşasak da bu çocuğunuzun kitapları sevmesine engel değildir. Bebeklikten hatta dünyaya gelmeden önce ona okuma zevkini aşılayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada, bebeklerin anne karnında dil öğrenip, anlamaya başladığını kanıtlamıştır. Hamileyken bile yumuşak ve rahatlatıcı bir tonda yüksek sesle kitap okumanız, doğduğunda da buna devam etmeniz çocuğunuz için çok yararlıdır

ÇOCUĞUNUZA KİTAP OKUMAYI SEVDİRECEK YÖNTEMLER

Örneğin köpeklere bayılırlar veya hayvanat bahçesine gitmeyi. Onlara en iyi hayvan kitaplarını bulun. Hayal gücünü hangi yönde geliştirmek istiyorsa ona yardımcı olun ve bu konularda kitaplar alın. Bu çocuğunuzun dikkatini çeker.

Altı yaşında bir çocuğun Harry Potter‘ı okumak istemesi gayet normaldir. Büyümesini beklemenize gerek yoktur. Her gece birlikte bir bölüm okuyabilirsiniz. Son kitaplara gelindiğinde  belki de o size okuyacaktır. Yani çocuğunuz okuyamasa bile siz ona okuyarak kitap sevme alışkanlığı sağlayabilirsiniz

Birçok çocuk filmi aslen kitaplara dayanmaktadır. Çocuğunuz filmini sevdiyse, kitabını da sevecektir. “Kitabıyla filmi karşılaştıralım mı?” diyerek onu okumaya teşvik ediniz.

Çocuğunuza kitap okumayı sevdirecek yöntemler arasında Kütüphaneye haftalık ziyaretlerde de mümkündür. Çocuğunuzla düzenli olarak kütüphaneye gidin. Örneğin ona kütüphane kartı alıp sonra da onu güzel kitaplar ile ödüllendirin.Ödünç almak isteyeceği kitapları seçmek, ne zaman geri getireceğini öğrenmek sorumluluk duygusunu geliştirir ve kendisini büyümüş hisseder.

Kendi kütüphanesini oluşturmasına yardım edebilirsiniz. O sizi örnek alacaktır. Kitaplarla dolu bir rafınız varsa bu onu özendirip kendi rafını oluşturmasını sağlayacaktır. Odasına bir raf koyun veya kendi kütüphanenizde ona da bir yer ayırın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ