Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Çocuğunuza Cinselliği Anlatmanın Yolları

Çocuğunuza Cinselliği Anlatmanın Yolları

Çocukların seni leylekler getirdi bize, yalanını ciddiye almadıkları belli bir yaş aralığı vardır. Bu konuda merakları başladıktan itibaren sağlıklı kaynaklar edinmeleri adına ilk cinsellik konuşmasını aile büyükleri ile yapmalıdır. Teknoloji dünyasında internette her şeye ulaşmanın sınırsız olduğu teknoloji çağında eğer siz yardımcı olmazsanız çok daha yanlış bilgiler öğrenebilirler.

Çocuğunuza Cinselliği Anlatmanın Yolları Nelerdir?

Pedagoglar ve aile uzmanları çocuklara cinsel organları öğretilirken doğru isimler kullanmalarını önermektedir. Açık ve net bir ses tonuyla konuşun, pozitif bir tavırda olun ve bunun çok doğal bir şey olduğunu anlatın. Siz veya çocuğunuz açısından bir utanç duygusu oluşmadığından emin olun.

6-7 yaşındaki çocuklar cinselliği çözecek algıda olurlar. Bu soru size erken yaşlarda gelirse, bunun hem aşk hem de çocuk yapmak için bir yol olduğunu ona açıklayınız. Eğer 9-10 yaşına kadar beklemeyi seçerseniz, okul arkadaşları ile sizden önce bu konuyu konuşacaktır.  Bu sebeple bilgiyi ilk sizden alması önemlidir.

Çocuğunuz size seks hakkında bir soru sorarsa ona, bu sorunun iyi bir soru olduğunu  söyleyin. Bu hem size zaman kazandırdığı gibi sizinle her konunda konuşabileceğini de gösterir. Konuşmanın devamında ona kendisi bu konuda neler bildiğini sorun. Konuşma böylelikle daha sade ve anlaşılır olur.

Çocuğunuza cinselliği anlatmanın yolları açısından daha önce de belirttiğimiz gibi çocuğunuz 6-7 yaşlarına geldiğinde bu konuşmayı yapınız. Bu sayede ileride cinsellik yollu ile bulaşan hastalıkları, istenmeyen hamilelikleri ve çevreden gelebilecek olan aşağılanmaları engelleyebilirsiniz

Çocukların seks ile ilgili ilk algıladıkları şey duygusuzca yapılan bir aktivite oluşudur. Çocuğunuza bunun duygularla olduğunu anlatınız. Ayrıca kararın tamamen onların elinde olduğunu ve bedenlerinin tek sorumluluğu kendilerine ait olduğunu belirtiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ