Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Cinsel Temasla Bulaşan Yeni Bir Hastalık Türedi “Mikoplazma Genitalyum” (MG)

Cinsel Temasla Bulaşan Yeni Bir Hastalık Türedi “Mikoplazma Genitalyum” (MG)

Genellikle cinsellik sırasında bulaşan ve halk arasında MG olarak duyulmaya başlayan yeni bir hastalık ortaya çıktı. Tedavi edilmediği takdirde kısırlığa bile yol açabilen MG hastalığı kadınlarda kolayca tespit edilebiliyor.

Cinsel Temasla Bulaşan Yeni Bir Hastalık Türedi “Mikoplazma Genitalyum” (MG)

Cinsel Temasla Bulaşıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar listesinde yer alan bu hastalık özellikle İngiltere’de hızlı bir şekilde yayılma gösteriyor. Ayrıca antibiyotik tedavisine karşı güçlü bir direnç gösteriyor. İngiltere sağlık kuruluşları Mikoplazma Genitalyum hastalığı ile ilgili sürekli haberler yayınlıyor. Ayrıca İngiliz Cinsel Sağlık ve HIV Derneği de bu konuda çalışmalar yapıyor.

Mikoplazma Genitalyum Nedir?

MG Hastalığı Nedir?

MG Hastalığı Nedir?

MG çok yeni bir hastalık sayılmaz. 2015 yılında ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri raporlarında bu hastalığın 1980 yılında keşfedildiğini bildirmişler. Hastalık kadınlarda pelvik ağrı şeklinde ve cinsil ilişki sonrası kanamayla kendini göstermekte. Ayrıca rahimde enfeksiyon ile birlikte pelvik inflamatuar hastalığına da sebep oluyor. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissine ve idrar yolu iltihaplanmasına sebep oluyor.  Birçok cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar gibi Mikoplazma Genitalyum da korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşıyor. Hastalık uzmanlara göre oral ve anal seks ile de bulaşıyor. MG antibiyotik ile tedavi edilebilse de bazı durumlarda antibiyotiğe karşı direnç gösteriyor. Böyle durumlarda tedaviye yanıt verecek antibiyotikler denenerek doğru antibiyotik tesbit ediliyor.

Mikoplazma Genitalyum hastalığı şu anda çok fazla tehdit oluşturmasa da gençlerin yüzde birinde görülüyor ve giderek artış gösteriyor. Sağlık uzmanları bu konuda uyararak bu hastalıktan haberdar olmanın ve bilinçlenmenin gerektiğini vurguluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ