Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir?

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir?

Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında yaşanılan sağlık problemlerinden bir tanesi de cilt kuruluğudur. Tüm yaş guruplarında, gövde, bacak ve kollarda kuruluk oluşmakta, ciltte enfeksiyon oluşumuna  kadar giderek sağlığı olumsuz şekilde etkilemektedir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?  Çözüm Önerileri Nelerdir?

Ciltte sertleşme, pul pul olma, ağrı, soyulma, çatlama , kaşınma, kül rengi görünüm alma  gibi problemler yaşıyorsanız cilt kuruluğu problemi yaşıyorsunuz vede güzellik açısından iyi durumda değilsinizdir. Kuru ciltte çatlama meydana geldiği zaman mikroplar kolayca deriden içerilere doğru sızarlar. Eğer cildinizde ağrılı kızarıklar oluşmuşsa enfeksiyon kapmış olma durumundasınız ve acil önlem almanız gerekmektedir.


Cilt Kuruluğuna Neden olan Etkenler Ve Önleme Yolları Nelerdir?

Rüzgara Maruz Kalmak

Rüzgarlı, kuru ve soğuk hava cilt kuruluğunda ki nedenlerin başında gelir. Soğuk havalarda dışarıya çıktığınızda yüzünüzü mutlaka koruyun. Böylece dudak çatlaklarını da önlemiş olursunuz.

Duşta Çok Fazla Kalmayın

Her gün duş alan biriyseniz duşta kalma süresini 10 dakikada sınırlı tutun. Fazlası cildin susuz kalmasına yol açabilir. Cilt kuruluğu yaşıyorsanız günde birden fazla duş almayınız. Ayrıca banyoda ılık suyu tercih ediniz. Sıcak su cilde nem sağlayan doğal yağlarını azaltır.

Cildinizi Kurutacak Sabunlar Kullanmayın

Kozmetik ürünler, sabun, alkol içerikli hijyen ürünler ve anti bakteriyel cildinizde kuruluk yapar. Fazla yağ içeren ve hafif veya sabunsuz temizleyici kullanın. Cildiniz kuruyorsa alkolsüz ve parfümsüz ürün kullanınız. Sabundan temasınızı azaltın. Cildiniz fazla kuru ise sabun veya bu tarz ürünleri yüzünüz için günde bir seferden fazla kullanmayın. Özellikle sabahları yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Soğuk Havalarda Dikkatli Olun

Cilt kuruluğuna sebep olan başlıca nedenlerden biri de soğuk havalardır. Soğuk havalarda yüzünüzü ve ellerinizi örterek korunun.

Giysilerinize Özen Gösterin

Cildin nefes alabileceği pamuklu ve ipekli kumaşlar tercih edin. Bu kumaşlar cildin kurumasını ve tahriş olmasını engeller. Ayrıca giysilerinizi yıkadığınız deterjanın da parfüm ve boya içermediğinden emin olun. Bu ürünler cildi tahriş edebilir.

Bol Su Tüketin

Cilt kuruluğu önlemek için günlük yaşantınızda yeterli miktarda su içmeye özen gösteriniz. Vücut terleme ve diğer sebeplerden su kaybettiği için yeterli su içerek kuruluğu önleyiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ