Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Cerrahi Sonrası Meme Yeniden Yapılabiliyor

Cerrahi Sonrası Meme Yeniden Yapılabiliyor

Özellikle meme kanseri ve kansere sebebiyet veren doku gelişimi saptanmasıyla (prekanseröz) uygulanmakta olan tedavi yöntemidir. Çağımızda tedavisi oldukça etkili olmasına rağmen kadınlar için meme kanseri oldukça korkutucudur ve travma sebebidir.

Cerrahi Sonrası Meme Yeniden Yapılabiliyor

Meme sağlığı için yapılması gereken, herhangi bir belirti olmadan da sürekli kontrolün ihmal edilmemesidir. Mastekmi denen meme dokusunun alınmasıyla fiziksel bir travma olduğu kadar psikolejik bir çöküş de söz konusudur. Kadın için cinsiyet, doğurganlık, annelik ve kadınsal estetik için memeler çok önemlidir. Bu nedenle de günümüzde meme estetiği kanser tedavisiyle sağlık açısıyla birlikte ele alınmaktadır.

Cerrahi Sonrası Meme Yapılması İçin Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Cerrahi işlem birkaç değişik metot kullanılmak suretiyle yapılmaktadır. Kanserin yayılması ve çevre dokularla bağlantısına bakılıp memeden alınacak doku belirlenir. Hastanın tercihleri de göz önünde bulundurularak müdahaleye karar verilir. Kanserin durumuna göre tümörün cinsi ve bulunduğu bölge dikkate alınarak, etkilenen durum alınır ve sağlıklı dokuya dokunulmaz. Ya da tamamen meme alınır. Bazen kanser saptanan meme ile birlikte sağlıklı meme de alınır. Sonrasında ise meme ve çevresinde oluşan hasar için operasyon gerçekleştirilir.

Meme cerrahisinde hastanın psikolojik hazırlığı da çok önemlidir. Ayrıca hastada estetik kaygıları da oluşmaya başlar. Artık günümüzde meme cerrahisi planlarına plastik cerrahi de dahil edilmektedir. Mastektomi operasyonu ile beraber yeni meme yapılandırması gerçekleşebiliyor. Ayrıca bunun hiçbir yan etkisi olmamakla beraber dünya genelinde de bu iki operasyon ayrılmaz iki parça olmaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ